Ile kosztuje utrzymanie przeinwestowanej grupy?

roja chłodonie

Jeśli ktoś chce kupić sortownie grupy ROJA w Regnowie musi liczyć się z rocznym kosztem utrzymania na poziomie niemal 1 400 000 złotych. Gdybyśmy chcieli sortować tam jabłka kwota ta była znacznie wyższa…

Syndyk masy upadłości dawnej grupy producentów owoców ROJA sp. z o.o. szuka nabywców na nieruchomość w okolicy Rawy Mazowieckiej. Wyceniono go na 37 milionów złotych. Warto mieć świadomość, ile kosztuje samo utrzymanie takiego budynku w skali roku. Uzmysłowi to nam również jak niebezpieczne jest przeinwestowanie, które doprowadziło to szeregu bankructw w naszej branży.

Koszty obliczył rzeczoznawca majątkowy na potrzeby syndyka masy upadłości ROJA. Opierał się na szeregu danych z rynku i specjalistycznych opracowaniach. Okazuje się, że utrzymanie ogromnej sortowni upadłej grupy będzie kosztowało nowego właściciela aż 1 397 338 złotych rocznie. 

W tej kwocie wyszczególniono:

  • Podatek od nieruchomości     694 951 pln
  • Remonty i konserwacje         603 320 pln
  • Media w pustostanach          33 567 pln
  • Ubezpieczenie                     5500 pln
  • Administrowanie                  60 000 pln

Są to koszty bez prowadzenia produkcji! Rzeczoznawca wycenia je w oparciu o przyszłego właściciela, który może prowadzić w obiekcie działalność gospodarczą polegającą na wynajmie powierzchni magazynowej i chłodniczej. Wyobraźmy sobie zatem jakie koszty będą wchodziły w grę, gdy sortowania w takim obiekcie będzie pracowała „pełną parą”.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here