Jabłek w Mołdawii będzie nawet o 20% mniej niż we wcześniejszych szacunkach

jabłka w mołdawii

Mołdawia koryguje szacunki zbiorów. Susza sprawiła, że jabłka nie rozwijały się prawidłowo. Zbiory będą prawdopodobnie niższe o 15 – 20 % niż podawano we wcześniejszych prognozach.

W wyniku suszy mołdawscy sadownicy szacują, że stracili około 25-30% masy owoców. Na dużej części plantacji nawadnianych straty wyniosą około 10-15%, na nienawadnianych 20-30%, a to wpłynie na wielkość produkcji. W związku z tym spodziewają się, że wielkość zbiorów zostanie zredukowana nawet o 20%. 

Według szacunków przedstawionych przez Mołdawskie Stowarzyszenie Owocowe w połowie sierpnia, zbiory jabłek w tym sezonie miały wynieść około 530 tys. ton. Dla porównania warto przypomnieć, że w poprzednich latach 2018, 2019 zbiory jabłek w tym kraju wynosiły kolejno 665 tys. ton i 610 tys. ton. 

Jak podaje mołdawski portal agrobiznes.md chociaż już obecnie producenci osiągają dobre ceny za jabłka w małych kalibrach, wielu z nich decyduje się na dłuższe przechowywanie jabłek licząc, że ceny jeszcze wzrosną. Co ciekawe, w tym momencie sadownicy mogą sprzedać jabłka deserowe w Mołdawii w cenie od 6 do 8 lei ( 1,38 – 1,84 zł/kg). 

Źródło: agrobizes.md

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności