Królowa jak na razie jest tylko jedna – Konferencja

Gruszki Konferencja

Konferencja znana jest na rynku już od 138 lat. W tym sezonie odpowiada za około połowę wszystkich zebranych w Europie gruszek.

Jeśli chodzi o europejską produkcję gruszek to od ponad dekady wyraźnie dominuje odmiana Konferencja. W wybranych sezonach jej produkcja na całym kontynencie osiąga niemal milion ton. Pozostałe odmiany w skali europejskiej mają dużo mniejsze znacznie. Teoretycznie trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę jej walory smakowe. Konferencja jest odmianą wyjątkowo smaczną i doskonale znaną w wielu krajach.

Popyt ze strony rynku jest wysoki, a producenci skutecznie odpowiadają na jego potrzeby. Według prognoz USDA w tym sezonie w Unii Europejskiej zbierzemy niemal 2 miliony ton gruszek. Z czego około połowę będą stanowiły owoce odmiany Konferencja. Z kolei według WAPA zbierzemy ich nieco ponad 2 miliony ton.

Niezależnie od prognozy Konferencja bezsprzecznie dominuje i nic nie wskazuje na to, żeby trend ten uległ zmianie. Co prawda za zachodzie Europy przybywa nowych odmian klubowych, jednak skala nasadzeń w porównaniu z tytułową odmianą jest jeszcze niezwykle mała.

Poniższy wykres przedstawia wolumen uprawy najpopularniejszych odmian w UE.

produkcja gruszek

źródło: USDA / European Union: Fresh decidous fruit annual

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here