Obecnie czereśnie niskiej jakości można sprzedać także do przetwórstwa. Niektóre firmy prowadzą taki skup, ale niestety w przypadku czereśni zazwyczaj trwa on bardzo krótko.
Nieliczne firmy handlowe skupowały w ubiegłym tygodniu czereśnie przemysłowe. Ceny skupu wynosiły najczęściej 3,00 zł za kilogram. Owoce będą wykorzystane do produkcji kompotów. Sadownicy mogą je zrywać bez ogonków.
Jedna z firm w powiecie grójeckim informuje nas o kontynuowaniu skupu od jutra. Jak dodają handlowcy, na razie nie potrafią podać ani szczegółów, ani ceny na najbliższe dni. W ubiegłych latach skup przemysłowych czereśni zazwyczaj trwał bardzo krótko – maksymalnie kilka dni.
Kolejną charakterystyczną cechą jest niepewność oraz informowanie dostawców o zaprzestaniu produkcji z krótkim wyprzedzeniem. W ubiegłych latach przetwórnie kończyły skup z dnia na dzień po dwóch, trzech czy czterech dniach przetwarzania.
Przetwórstwo czereśni jest w naszym kraju bardzo słabo rozwinięte. W związku z tym na sklepowych półkach niezwykle ciężko znaleźć przetwory z tytułowego gatunku. W latach urodzajnych, gdy cena czereśni jest okresowo bardzo niska przetwórnie skupują czereśnie. Wówczas w wyniku niskich cen w hurcie do przetwórstwa są kierowane przede wszystkim owoce odmiany poznańska. Nie inaczej jest w tym roku.