Mirosław Maliszewski: Związek Sadowników nie uczestniczył w rozmowach o kontraktacji jabłek

jabłka przemysłowe

Związek Sadowników nie uczestniczył w ustalaniu zasad kontraktacji jabłek przemysłowych, które obecnie promują zakłady – informuje prezes ZSRP, Mirosław Maliszewski. Sam mechanizm ocenia jako niekorzystny, a wręcz szkodliwy. 

– Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że Związek Sadowników RP nie brał udziału w rozmowach, na których ustalano stawki kontraktacji jabłek przemysłowych – mówi nam prezes związku, Mirosław Maliszewski. Po raz drugi podkreśla, że z wyjątkiem pierwszego spotkania w Ministerstwie, członkowie Związku nie brali udziału w rozmowach na ten temat. To, co dziś dociera do sadowników jest wyłącznie efektem rozmów przetwórców z Ministerstwem Rolnictwa.

– Nasze propozycje wsparcia branży były zupełnie inne – kontynuuje prezes ZSRP. Przedstawiciele związku przedłożyli ministrowi na przykład projekt wycofania owoców z rynku, a także projekt dopłat do energii elektrycznej, która zostanie zużyta do przechowania jabłek. Rzecz jasna chodzi o przechowanie jabłek deserowych.

Zdaniem pana Maliszewskiego szeroko pojęte lobby przetwórcze próbuje w nie do końca rynkowy sposób po pierwsze zamrozić ceny surowca, a po drugie zapewnić sobie jego pełną jego dostępność do końca kwietnia. – Sam pomysł kontraktacji jest dobry, ale nasza propozycja jest taka, żeby w grudniu wystartować z poziomu 0,70 zł/kg – dodaje. Jest jeszcze kwestia cen jabłek deserowych, które przy masowej kontraktacji zostaną praktycznie „zamrożone” do wiosny.

– Pomimo licznych zapowiedzi i faktu, że zakłady aktywnie promują to rozwiązanie nadal możliwe jest, że Resort się z tego rozwiązania wycofa – podsumowuje Mirosław Maliszewski. Nasz rozmówca po raz kolejny zwraca uwagę na sytuację na rynku koncentratu, która jest wyjątkowo korzystna dla produktu z Polski. Dziś przetwórcy mogliby bez problemu płacić 0,60 zł/kg i nadal dobrze zarabiać na produkcji. Kontraktowanie jabłek to próba zabezpieczenia się przetwórców, żeby ceny nie wzrosły w sposób rynkowy. – Gdyby branża nie obawiała się tych wzrostów na przełomie roku nie zaproponowałaby takiego rozwiązania – podsumowuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here