Nie ma cięcia mechanicznego bez korekty ręcznej

listwa do cięcia

Pomimo wielu doświadczeń i prac naukowych, nadal spotkamy się ze stwierdzeniem, że zakup maszyny do cięcia konturowego całkowicie uwolni nas od pracy fizycznej. Nic bardziej mylnego. Warto po raz kolejny obalić ten stereotyp.

Cięcie mechaniczne jabłoni stale zyskuje na popularności. Jednak naukowcy już 40 lat temu zauważali, że samo tylko cięcie konturowe nie daje dostatecznie dobrych efektów i niezbędna jest korekta ręczna. Z tą samą opinią zapoznamy się także we współczesnych pracach naukowych. Niemniej nadal spotkamy się ze stwierdzeniem, w którym sadownik zamierza kupić listwę do cięcia po to, żeby nie musieć już ciąć sadów ręcznie, tym samym obniżając koszty.

Wyniki licznych doświadczeń wykazują, że takie podejście do zagadnienia będzie miało szereg negatywnych skutków dla sadu. Jeśli zaniechamy korekty ręcznej, korony będą zbyt zagęszczone. Z tego powodu wzrośnie całkowity plon przy równoczesnym spadku wybarwienia i średnicy jabłek. Potwierdzenie znajdziemy w pracy „Technologia uprawy w systemie mechanicznego cięcia drzew dla sadu znajdującego się w pełni owocowania” dr Zbigniewa Bulera. Doskonale widać to w tabeli prezentującej wyniki doświadczeń prowadzonych w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Po samym tylko cięciu mechanicznym (niezależnie od terminu zabiegu) mamy do czynienia z największą objętością koron i najwyższym plonem.

Kolejne wyniki doświadczeń prowadzonych przez dr Zbigniewa Bulera pokazują, jak prezentuje się plon odmiany Jonagold w zależności od terminu i rodzaju cięcia. Widzimy, że wyłącznie po cięciu mechanicznym mamy znikomy odsetek jabłek powyżej 90mm w odmianie wielkoowocowej. Po cięciu w 2 dekadzie lutego, pod względem średnicy dominują ponadto jabłka idealne z punktu widzenia sprzedaży na obieranie.

Te skutki mogą wydawać się pożądane z punktu widzenia produkcji jabłek przemysłowych do produkcji soków czy na obieranie. Jednak po sezonie zwiększonego wysilenia drzew musi nastąpić spadek plonowania. W efekcie zaniechanie korekty ręcznej prędzej czy później doprowadzi do przemienności owocowania, a zamiast rzędów drzew będziemy mieli w sadzie „żywopłoty”. Po takim podejściu do zabiegu, rodzą się kolejne, nowe problemy. Zatem podsumowując, warto po raz kolejny podkreślić, że nie ma cięcia mechanicznego bez korekty ręcznej!

 

źródło: Technologia uprawy w systemie mechanicznego cięcia drzew dla
sadu znajdującego się w pełni owocowania / dr Zbigniew Buler

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here