Od suszy do podtopień

podatek deszczu

Jeszcze tydzień temu bardzo dużo uwagi poświęcaliśmy suszy. W zagłębiu grójeckim nie padało bowiem od miesiąca. Również w innych rejonach długo nie było deszczu, tymczasem wczoraj w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku doszło do podtopień.

Jeszcze w kwietniu w sadach w powiecie grójeckim wilgoci nie brakowało. Sytuacja pogorszyła się jednak w maju. Przed obserwowanymi w ostatnich dniach opadami nie doświadczyliśmy opadów przez miesiąc. Obecnie meteorolodzy informują o dostatku opadów w najbliższych dniach. Czy tak będzie? 

W ostatnich latach pogoda obfituje w ekstremalne zjawiska. Nie tylko w Polsce obserwujemy dynamiczne przejścia z suszy do długich i intensywnych opadów deszczu (podtopień, a nawet powodzi). Tak też jest obecnie.

Po dokuczliwej suszy w niektórych rejonach Wielkopolski i Śląska dochodzi do lokalnych podtopień, w niektórych lokalizacjach spadło ponad 30 mm wody. Z kolei jeszcze kilka tygodni temu w sieci nie brakowało filmów i zdjęć z burzy piaskowych i intensywnej erozji wietrznej, z tej samej Wielkopolski. 

Oczywiście ulewne deszcze nie zniwelują problemu suszy, ponieważ woda, która spadła w krótkim czasie w dużych ilościach nie wsiąka w glebę, lecz spływa do cieków wodnych. Tylko opady o umiarkowanym natężeniu, rozłożone w dłuższym czasie mogą złagodzić suszę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here