Z powodu częstych opadów deszczu wody przybywa nie tylko w rzekach, ale wzrasta także poziom wód gruntowych. To dobra informacja przed nadchodzącym sezonem.
Wzrósł poziom wód gruntowych w Polsce
Grudzień, styczeń i luty były w Polsce wyjątkowo deszczowe. Przynosi to korzyści, ale nie można zapominać o zagrożeniach – ryzyko lokalnych podtopień. W ostatnim raporcie Państwowego Instytutu Geologicznego czytamy, że w styczniu na terenie niemal całej Polski wzrosły średnie poziomy wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym.
Częste i obfite opady spowodowały wzrost zwierciadła wód podziemnych przeważnie od 15 do 40 cm. Luty również upływa pod znakiem częstych opadów, które wpłyną na wyniki pomiarów z pewnym opóźnieniem, gdyż woda powoli przemieszcza się do niższych warstw gleby.
Susza wiosenna, a susza letnia
Z punktu widzenia sadownictwa bardziej niebezpieczna jest susza wiosenna niż ta w sierpniu czy wrześniu. Dostatek wody wiosną gwarantuje roślinom prawidłowy rozwój podczas najbardziej intensywnego wzrostu, a drzewa owocowe łatwiej przetrwają suszę latem, zwłaszcza, że większość sadów ma już nawodnienie.
Wyższy poziom wód gruntowych to również dobra informacja z punktu widzenia nawadniania sadów w sezonie. Jeśli wody jest pod dostatkiem, nawadnianie wszelkich upraw latem szybko nie wpłynie w negatywny sposób na zapasy wody pitnej pod ziemią.
Rzeki coraz bardziej niebezpieczne…
Częste opady to także wysoki poziom rzek i ryzyko lokalnych podtopień, strat materialnych, a nawet zagrożenia zdrowia i życia. Stany ostrzegawcze i alarmowe przekroczone są na wielu rzekach w Polsce, a prognozowane opady sytuacji nie poprawią. Poniżej załączamy mapę poziomu rzek.
źródło: www.pgi.gov.pl / Komunikat o bieżącej sytuacji geologicznej z 15.02.2024