Paskowane sporty Gali, wzrosty cen w porównaniu z wrześniem

gala ceny 2023

W przypadku jabłek deserowych na sortowanie najwyższe ceny nadal można uzyskać za paskowane sporty Gali. Popyt na odmianę nie słabnie, a ceny nieco wzrosły.

W porównaniu miesiąc do miesiąca stawki za paskowane sporty Gali wzrosły. Podczas gdy w połowie września standardem za owoce powyżej 70 lub nawet 72 mm była cena 1,80 zł/kg, to dziś jest to już 1,90 – 2,00 zł/kg.  

Co ciekawe, wybrani eksporterzy wracają do dobrych praktyk zakupu po najlepszej cenie nie powyżej 70, a powyżej 68 mm. W przypadku drobnoowocowej Gali i sezonu z niedostatkiem wody ma to bez wątpienia znaczenie na wynik z sortowania.

Z jednej strony popyt jest dobry, co potwierdzają wzrosty cen. Sadownicy mogą się do niego również po części przyłożyć. Pewni jakości swojej Gali nie zamierzają jednak szybko sprzedawać większych partii. Tradycyjnie, jak to producenci, chcą sprzedać swoje owoce po wyższych cenach niż aktualne oferty zakupu.

Eksporterzy zwracają uwagę na umocnienie się złotówki do dolara i euro po wyborach parlamentarnych. W obu przypadkach za każdego dolara czy euro otrzymają oni dziś o około 10 groszy mniej, co nie jest dla nich korzystne. Jednak w dłuższej perspektywie złotówka nie powinna znacząco umocnić się do głównych walut. 

Tak prezentują się ceny za Galę w dwóch przykładowych firmach, z którymi się skontaktowaliśmy:

Firma 1 Firma 2
55 – 65 mm 1,10 zł/kg 60 – 65 mm 1,00 zł/kg
65 – 68 mm  1,50 zł/kg 65 – 70 mm 1,40 zł/kg
68 mm + 2,00 zł/kg 70 mm + 1,90 zł/kg

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here