Pirymetanil skuteczny w zwalczaniu parcha przy niskiej temperaturze

Artykuł partnera Novagra

kwitnienie

Trwa okres kwitnienia jabłoni – postęp tego procesu jest zróżnicowany w poszczególnych rejonach sadowniczych. W centrum kraju na większości odmian obserwujemy pełnię kwitnienia, w przypadku Gali i Golden Deliciousa otwierają się pąki królewskie, Idared kończy kwitnienie. Im dalej na południe kraju, tym faza wegetacji jest bardziej zaawansowana. Niemniej, cały okres okołokwitnieniowy jest ważnym momentem, jeśli chodzi o ochronę przed kluczowymi chorobami.

Z soboty na niedzielę (6/7.05.2023) wystąpiły obfite opady deszczu.  W wielu przypadkach było to około 20l/m2. Mimo stosunkowo niskiej temperatury zachodziło ryzyko wystąpienia infekcji parcha jabłoni. W niektórych przypadkach uzasadnione było wykonanie zabiegów interwencyjnych. Nie możemy również zapominać, że kwitnienie to newralgiczny moment w ochronie przed szarą pleśnią. Opady deszczu w momencie pełni kwitnienia i podczas opadania płatków sprzyjają infekowaniu kwiatów przez grzyba – Botrytis cinerea, czyli sprawcę szarej pleśni.  Błędy w ochronie w tym okresie uwidocznią się w dalszej części sezonu, a także podczas przechowywania owoców, dlatego warto w tym momencie dołożyć szczególną uwagę do odpowiedniego zabezpieczania sadów.

Jednak przebieg pogody w ostatnich dniach – niska temperatura w połączeniu z silnym wiatrem komplikowały wykonywanie zabiegów. Konieczne było wykorzystanie preparatów działających w niższych temperaturach. Dobierając odpowiednie rozwiązania warto też mieć na uwadze rotację substancji aktywnych w celu uniknięcia odporności.  Biorąc pod uwagę warunki dobrym rozwiązaniem było zastosowanie preparatu Avalon na bazie pirymetanilu  400 g/l (należącego do grupy chemicznej anilinopirymidyny). Charakteryzuje się on dużą skutecznością działania w niskich temperaturach w porównaniu do triazoli.

Avalon posiada rejestrację do zwalczania parcha jabłoni, a także parcha gruszy.  Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 l/ha (0,82 l na 10 tys. m2 LWA – ściany liści). Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75-1,0 l/ha (0,62 – 0,82 l na 10 tys. m2 LWA – ściany liści). Wyższą z zalecanych dawek stosować w warunkach większego zagrożenia chorobą.

Środek można stosować zapobiegawczo, zgodnie z sygnalizacją lub interwencyjnie do 72 godzin po infekcji od fazy pękania pąka (BBCH 53) do 56 dni przed zbiorem.

Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 3. Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni. Zalecana ilość wody: 700 – 1000 l/ha

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here