Pokaz cięcia grusz i jabłoni już jutro w Obrazowie. Poprowadzą go Marcin Piesiewicz i dr Krzysztof Gasparski

pokaz cięcia w obrazowie

Do cięcia każdego gatunku i odmiany trzeba podejść indywidualnie. Ponadto, w każdym sezonie warto przyjąć odpowiednią strategię cięcia przekonuje Marcin Piesiewicz. Więcej opowie o tym już jutro na pokazie cięcia w Obrazowie zorganizowanym w ramach 32. Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu.

1 lutego, czyli już jutro, o godz. 13.00, Marcin Piesiewicz przeprowadzi pokaz cięcia w sadzie gruszowym i jabłoniowym. Wspólnie z dr Krzysztofem Gasparskim (PROCAM) zwrócą uwagę na kluczowe aspekty w kwestii formowania drzew. Spotkanie jest organizowane w ramach 32 Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu.

W przypadku Gali i innych odmian drobnoowocowych walczymy o wielkość jabłek. Dlatego wykonujemy dużo małych cięć, czyli detali. Inną strategię przyjmiemy dla odmian z grupy Jonagolda, gdzie skupiamy się na uzyskaniu jabłek o średnicach 70-80 mm. Ponadto w wielu odmianach już teraz obserwujemy dość dużą liczbę pąków kwiatowych, zwłaszcza w tych sadach, gdzie  plony były niższe. W takim wypadku nie warto „żałować” się gałęzi i przeprowadzić ostre cięcie.

W przypadku grusz sadownicy dowiedzą się szczegółowych wskazówek na temat cięcia na pokazie. Doradca zwraca jednak uwagę na podstawową kwestię. Jego zdaniem nie powinniśmy jednego dnia ciąć jabłoni i grusz, gdyż ich zasady cięcia zasadniczo różnią się od siebie. Jeśli chodzi o same jabłonie, cięcie powinniśmy wykonywać kolejno odmianami, gdyż każda rośnie nieco inaczej. Określony „styl” cięcia będzie dobry dla jednej odmiany, ale dla drugiej już niekoniecznie.

Partnerem pokazu jest firma PROCAM. Podczas spotkania zaplanowany jest również czas na dyskusję na temat ochrony i nawożenia sadów gruszowych i jabłoniowych. Sadownicy będą mogli przetestować również sekatory marki Altuna. Wstęp wolny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Pokaz rozpoczynamy w Obrazowie w sadzie gruszowym. Dokładna lokalizacja to: https://maps.app.goo.gl/ceqJqYJsZnPa2ZwB9 

pokaz cięcia jabłoni i grusz

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here