Popyt na polskie jabłka rośnie, ale ceny zakupu są niezmienne

jabłka w markecie

Zdaniem analityków Komisji Europejskiej, ceny jabłek są w Europie stabilne. Delikatny trend wzrostowy jest zauważany, podobnie jak w ubiegłym sezonie. W Polsce wzrost też jest widoczny. Niestety, wyłącznie na wykresie.

Na wykresie niżej widzimy wyraźny wzrost średnich cen jabłek w Polsce. Cena w marcu wzrosła teoretycznie o 11 euro na 100 kg. Daje to w przeliczeniu 11 centów na kilogramie czyli 0,50 zł na kilogramie. Pamiętajmy, że raportowane ceny to średnie stawki za wysortowane jabłka gotowe do sprzedaży.

Jak wielokrotnie informowaliśmy w poniedziałkowych publikacjach o cenach zakupu jabłek deserowych, stawki oferowane sadownikom są niezmienne od wielu tygodni. Co więcej. w ostatnich tygodniach niektóre podmioty zdecydowały się obniżyć ceny zakupu wybranych odmian o 10 groszy na kilogramie.

W związku z powyższym skoro raportowane ceny jabłek przygotowanych do sprzedaży wyraźnie wzrosły, a ceny dla sadowników pozostają niezmienne to różnica wynikająca ze wzrostu popytu została w kieszeniach pośredników. Mieliśmy więc do czynienia z maksymalizacja zysku kosztem dostawców.

Przedstawiona sytuacja nie powinna trwać długo. Rynek zweryfikuje faktyczną podaż jabłek deserowych (wysokiej jakości). W związku z tym i ceny oferowane producentom powinny rozpocząć nieco bardziej wyraźny trend wzrostowy.

wykres ceny jabłek

źródło: DG AGRI / Komisja Europejska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here