Przymrozki wiosenne 2024: Poranki na minusie nawet do końca kwietnia?

przymrozki kwiecien 2024

Wszyscy zastanawiamy się, czy w bieżącym tygodniu będziemy musieli zmagać się z wiosennymi przymrozkami, a serwis pogodowy Severe Weather Europe już ostrzega, że według niektórych modeli przymrozki mogą pojawiać się jeszcze do końca kwietnia. Według tych prognoz, po niedzieli (21.04.2024) przymrozki mogłyby być jeszcze silniejsze.

Kilka dni temu prognozy pogody na bieżący tydzień były bardziej optymistyczne, bo mówiły o porankach z temperaturą na poziomie 2-3 stopni Celsjusza. Teraz jednak prognozy ostrzegają przed wiosennymi przymrozkami od –1 do – 2 stopni Celsjusza na wysokości 2 m. Nie będzie to pojedyncze ryzyko – począwszy od środowego poranka przymrozki mogą występować codziennie przez następne kilka dni… Zastanawiamy się, czy prognozy pogody na najbliższe dni okażą się trafne.

Ale potencjalne spadki temperatury poniżej zera w bieżącym tygodniu mogą być nie jedynym zmartwieniem, gdyż serwis pogodowy Severe Weather Europe informuje, że możliwe jest wystąpienie kolejnej fali spadków temperatury w następnym tygodniu (począwszy od niedzieli 21.04.2024 r).

Niektóre modele prognozują, że w nadchodzący weekend i po niedzieli może nadejść kolejna fala zimna z jeszcze niższymi temperaturami w ciągu dnia i większymi spadkami podczas poranków. Ten okres przymrozków mógłby trwać co najmniej tydzień, prawdopodobnie do końca kwietnia.

Serwis podkreśla, że stale monitoruje modele pogodowe i będzie informował o aktualizacjach. Jeśli przewidywania się potwierdzą, większość Europy Środkowej od przyszłego poniedziałku przez kilka dni doświadczy silniejszych przymrozków niż te, które prognozowane są na bieżący tydzień…

Biorąc pod uwagę pełnię kwitnienia jabłoni, obawy są uzasadnione. Możliwość występowania przymrozków już od środowego poranka oraz wpływ dwutygodniowej fali zimna na proces kwitnienia jabłoni budzi niepokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here