Rekordziści pod względem podwyżek to…

sad jesienią

W tym roku wzrosty cen wśród środków ochrony roślin są procentowo największe w przypadku preparatów opartych na glifosacie. Jak kształtowały się ceny przez ostatnie półtora roku?

W ubiegłym roku popularne herbicydy polskiej produkcji oparte na glifosacie kosztowały około 250 zł za 20 litrowe opakowanie. Cena ta oczywiście różniła się w zależności od dystrybutora, niemniej przez dłuższy czas oscylowała właśnie w tych granicach. Pierwsze nieznaczne wzrosty notowaliśmy jesienią 2020 roku.

Wiosną tego roku ceny hurtowe przekroczyły 300 zł za najpopularniejsze 20 litrowe opakowanie. Ceny detaliczne w okresie pierwszego zabiegu wynosiły od 360 do 390 zł. Trend wzrostowy był i nadal jest kontynuowany. Obecnie w sklepach stacjonarnych za opisywane opakowanie musimy zapłacić od 670 do 720 złotych. Jeszcze drożej jest w sklepach internetowych. Tam spotkamy się z cenami przekraczającymi 800 zł za 20 litrów.

Zatem od wiosny ubiegłego roku do chwili obecnej najpopularniejsze herbicydy oparte na glifosacie zdrożały nawet o 180%. 

Właściciele sklepów ze środkami ochrony opowiadają, że nierzadko są obwiniani przez klientów o wzrosty cen detalicznych. Jak podkreślają to nie jest ich wina. Sytuacja na światowym rynku jest dużo bardziej złożona i pojedynczy detalista, a nawet hurtownik nie mają na nią absolutnie żadnego wpływu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here