Ciężarówka w gospodarstwie – przepisy nie zmieniają się

Niedawno pojawiły się pogłoski o zmianie przepisów w kwestii transportu ciężarówkami w ramach gospodarstwa rolnego. Zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienie do Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, która zaprzeczyła plotkom. 

Czytelnicy zwracali się do nas z pytaniami o rzekomych zmianach przepisów. Plotka mówiła, że w ramach transportu ciężarowego w gospodarstwach konieczne będzie używanie tachografu i jazda zgodnie z przepisami o czasie pracy kierowców. Przypomnijmy, że rolnicy nie muszą mierzyć swojego czasu pracy, jeśli dokonują przewozów prywatnych towaru pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony (powyżej tej masy tachografu nie muszą używać w promieniu do 100 kilometrów od swojej bazy). Działalność taka nie podlega pod ustawę o czasie pracy kierowców.

Postanowiliśmy więc zapytać u źródła, czyli Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego. Urząd dementuje wspomniane wyżej pogłoski „(…) GITD nie prowadzi i nie planuje prac legislacyjnych nad zmianą przepisów w zakresie obowiązków i warunków wykonywania przewozów pojazdami ciężarowymi w gospodarstwach rolnych (w tym sadowniczych).

Prace nad zmianą przepisów są prowadzone w zakresie czasu pracy kierowców zawodowych czy uzyskania uprawnień do międzynarodowego transportu samochodami do 3,5 tony DMC. Niemniej urzędnicy podkreślają, że planowane zmiany nie będą dotyczyły przewozów w ramach gospodarstw rolnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here