„To jest zmowa cenowa! Ja się pytam, gdzie jest UOKiK?”

michal kolodziejczak

Dziś w południe przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie miała miejsce konferencja Agrounii na temat trudnej sytuacji na rynku jabłek. Michał Kołodziejczak mówił między innymi o swoich podejrzeniach, co do zmowy cenowej branży przetwórczej, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu.

Szef Agrounii odniósł się do zamieszania, które pojawiło się w ubiegłym tygodniu wraz z informacjami o wprowadzeniu mechanizmu wycofania jabłek z  rynku. Pojawiły się wówczas informacje, że odbędzie się to za pośrednictwem przetwórni działających w Polsce. W efekcie ceny jabłek błyskawicznie spadły. Obniżyły je przetwórnie, które rzekomo miałby brać udział w wycofaniu. 

Ministerstwo powiedziało, że będą te dopłaty, nikt nie powiedział, kiedy, jak duże (…) W tym samym czasie firmy, które skupują jabłka powiedziały wprost: My dzisiaj opuszczamy ceny wszyscy razem. I uwaga, w ciągu jednego dnia wszyscy obniżyli ceny o 10 groszy! To jest zmowa cenowa! Ja się pytam gdzie jest UOKiK? Gdzie jest Minister za to odpowiedzialny? Gdzie są służby? – mówił Michał Kołodziejczak.

Działacz Agrounii z zagłębia grójecko-wareckiego, Sebastian Anyszkiewicz opowiedział stołecznym i ogólnopolskim mediom o niezwykle trudnej sytuacji w naszej branży. – W tym momencie mamy dwa wyjścia. Możemy sprzedać jabłka do przetwórstwa po 60 groszy, albo do marketu, gdzie finalnie też dostaniemy 60 groszy. Przy czym chcę zaznaczyć, że koszt wyprodukowania kilograma to na dziś około 1,50 zł – dodał.

– Jeśli państwo chce organizować skup interwencyjny, to musi robić to szybko. Z każdym miesiącem koszty przechowania rosną o kilka groszy. (…) Muszą w nim brać udział wszystkie firmy, a nie tylko największe korporacje – dodał prezes Agrounii. 

Dziś w Ministerstwie odbyło się kolejne ze spotkań roboczych zespołu do spraw rynku jabłek. Odbywa się ono w ramach Porozumienia Rolniczego. W sprawie szeroko dyskutowanego wycofania jabłek z rynku nadal nie mamy żadnych konkretnych informacji ze strony rządu bądź Ministerstwa.

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here