W marketach promocje śliwek, a w grupach spadki cen

ceny śliwek w grupach producenckich

Ceny skupu śliwek są niskie, ale wybrane podmioty wczoraj po raz kolejny obniżyły ceny skupu. Czy winne są temu ciągłe śliwkowe promocje w marketach?

Podaż śliwek nieco spadła po „górce” wynikającej ze zbiorów Cacanskiej Lepoticy. Mimo tego są podmioty, które obniżyły cenę skupu o kolejne 10 groszy na kilogramie. Sadownicy nie ukrywają zdenerwowania zwłaszcza, że 1,20 zł/kg i tak było niską ceną jak na aktualne koszty produkcji. Inne grupy kontynuują skup po 1,20 zł/kg.

Kolejny szczyt podaży będziemy obserwować wraz ze zbiorami odmiany President. Obecnie podaż jest niższa niż w momencie największych spadków cen. Podaż to jedno, a popyt to osobna kwestia. Zapytaliśmy przedstawiciela jednej z grup producenckich z zagłębia grójeckiego z czego wynikają wczorajsze spadki? Odpowiedział jedynie, że taką najwyższą cenę możemy w tym momencie zaoferować”.

Przyczyn możemy doszukiwać się w polityce sieci marketów. Obecnie w wielu sieciach śliwka jest przedmiotem stałej promocji. Dominują ceny detaliczne na poziomie około 1,99 zł/kg. Jak informują nas sadownicy z zagłębia sandomierskiego i Powiśla Lubelskiego, niektóre grupy w ogóle nie kupują śliwek. 

W zagłębiu grójeckim od dłuższego czasu dominuje cena skupu na poziomie 1,20 zł/kg. W odniesieniu do kosztów produkcji jest ona bardzo niska i mniej atrakcyjna niż stawki z ubiegłego sezonu. W 2021 roku po zbiorach Lepoticy ceny skupu zaczęły powoli rosnąć. 25 sierpnia wynosiły najczęściej 1,60 – 1,70 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here