W przyszłym tygodniu rusza wycofanie jabłek deserowych do przetwórstwa

Mateusz Morawiecki

Dziś w jednym z gospodarstw sadowniczych miała miejsce konferencja prasowa premiera RP, Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Rolnictwa Rolnictwa, Henryka Kowalczyka. Politycy poinformowali o rozpoczęciu interwencyjnego skupu jabłek.

Szef Rządu poinformował o mechanizmach wsparcia, w tym o najnowszej propozycji, czyli przekazania środków na program wycofania jabłek deserowych do przetwórstwa. Minister Kowalczyk poinformował, że (…) już w przyszłym tygodniu zakłady przetwórcze będą kupowały jabłka deserowe, a różnice w cenie, bo taka niestety wystąpi, w wysokości 30 groszy będziemy rekompensować rolnikom, którzy te jabłka deserowe mają.

Minister Rolnictwa zachęcał do obserwowania komunikatów na stronach Ministerstwa Rolnictwa oraz ARiMR o liście zakładów przetwórczych, które będą uczestniczyły w tym mechanizmie. Na podstawie dokumentów sprzedaży państwo będzie rekompensować sadownikom ubytek dochodów w związku z trudną sytuacją rynkową. 

Rządzący zwracali uwagę na sytuację rynkową, która wynika z uwarunkowań politycznych. Z powodu embarga rosyjskiego i białoruskiego polscy sadownicy zostali odcięci od możliwości eksportu jabłek na wschód. Proponowany mechanizm ma w teorii utrzymać płynność finansową oraz rentowność gospodarstw sadowniczych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here