W sprzedaży już ostatnie partie gruszek

gruszki

Razem z ostatnimi szacunkami zmagazynowanych jabłek, WAPA równocześnie publikuje dane dotyczące gruszek.

Jak widzimy w tabeli poniżej, na początku lipca gruszki były dostępne jedynie w 4 krajach Unii Europejskiej. Najwięcej, bo ponad 21 tysięcy ton owoców było w Holandii. To jednak stan sprzed 5 tygodni. W związku z tym należy przyjąć, że w sierpniu jedynie w Holandii znajdowały się jeszcze znaczące zapasy gruszek z ubiegłego roku.

Warto podkreślić, że już w czerwcu w krajach Beneluksu praktycznie nie istniał swobodny handel. Nawet jadąc z gotówką do gospodarstwa, które gruszki posiadało i tak nie udałoby się nam ich kupić. Niemalże wszystkie owoce, które znajdowały się w chłodniach zostały zakontraktowane. Specjalistyczny belgijski serwis przestał publikować ceny Konferencji już 23 maja tego roku. Ceny stale rosły…

Z kolei na zachodnich portalach branżowych spotkamy się z informacjami, że zarówno w Belgii, jak i Holandii, zbiory w nowym sezonie rozpoczną się bez obecności gruszek z ubiegłego roku. W minionych latach zbiory Konferencji w 3 tygodniu sierpnia nakładały się ze sprzedażą ostatnich partii gruszek z ubiegłego roku.

Niezależnie od kraju to bardzo pożądana sytuacja, gdy na rynku nie ma „starych” jabłek czy gruszek. Sadownicy przyznają, że z punktu widzenia sprzedaży korzystny jest nawet okres krótkiego niedoboru owoców przed nowymi zbiorami.

 

zapasy gruszek

źródło: www.wapa-asocciation.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here