Wietnam w czołówce importerów jabłek na świecie

Gala Royal w Wietnamie

W kontekście eksportu jabłek coraz częściej słyszymy stwierdzenie „dalekie rynki”. Zalicza się do nich także Wietnam, do którego eksportowane są również polskie jabłka. Warto stawiać na ten rynek, ponieważ rośnie 5 rok z rzędu.

W ostatnich sezonach niektóre polskie grupy producenckie informowały o wysyłkach do Wietnamu. Jest to bardzo przyszłościowy kierunek eksportowy. Zwłaszcza z punktu widzenia dużej krajowej produkcji i konieczności dywersyfikacji rynków zbytu. W interesie krajowego sadownictwa i eksportu jest zwiększanie wysyłek do Wietnamu, ale czemu?

Wietnam jest obecnie 5 importerem jabłek na świecie. W ciągu 5 ostatnich lat ilość importowanych jabłek wzrosła 7-krotnie. W 2020 roku było to 256 000 ton. Eksport do Wietnamu jest perspektywiczny również biorąc pod uwagę ceny. W 2020 roku wietnamscy importerzy sprzedawali sprowadzane jabłka średnio po 1,70 $/kg (6,59 zł/kg).

Jabłka uchodzą w Wietnamie za owoce modne. Szybki wzrost gospodarczy i poprawa poziomu życia pozwalają Wietnamczykom na kupno drogich, importowanych owoców. Niemniej jakość musi być na tym rynku absolutnie najwyższa.

źródło: italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here