51-letni Ursus C-4011 ciągle pracuje w sadzie, 22.12.2020 [Video]

ciągnik ursus klasyk w gospodarstwie sadowniczym

Z okazji Świąt przygotowaliśmy dla Państwa cykl filmów „Klasyki w sadownictwie”. Dziś, ciągnik Ursus C-4011, który pracuje w gospodarstwie państwa Szymańskich już 10 lat. Film, chociaż nagrany nieco wcześniej postanowiliśmy opublikować w symboliczne 51 urodziny tej pięknej maszyny.

Jak mówią sadownicy ciągnik żadnej pracy się nie boi i pomimo wieku świetnie się sprawdza w nowoczesnym sadownictwie. Prezentowany na filmie ciągnik trafił do gospodarstwa państwa Szymańskich 10 lat temu. Okazało się, że wycieczka w drugi koniec polski zaowocowała kupnem leciwego, urokliwego, choć sprawnego i niezwykle przydatnego w gospodarstwie ciągnika.

Traktor pracował niegdyś w dużym gospodarstwie rolnym na zachodzie kraju. Zanim został zakupiony przez wiele lat był nieużywany. Na szczęście ciągnik zarówno u pierwszego, jak i u obecnych właścicieli zachował się w oryginalnym stanie.

Nowoczesne nasadzenia, gdzie rozstaw między rzędami wynosi 3,0 – 3,5 metra wymusił zwężenie ciągnika. Aby oryginalne błotniki C-4011 nie zaczepiały o gałęzie, postanowiono je maksymalnie obniżyć. Właściciele nie zdecydowali się na sadownicze błotniki. Jak opowiadają, nie chcieli, aby ciągnik stracił swój urok i oryginalność.

Wiele części, które przez lata były w innych ciągnikach tego modelu wymieniane w tej maszynie przetrwały do dnia dzisiejszego. Oryginalne siedzenie ze sprężynami, hamulec ręczny czy charakterystyczne zamocowanie świateł przednich.

Jak mówią właściciele, ciągnik żadnej pracy się nie boi. Jest w ciągłej eksploatacji i wykonuje cięższe prace w sadzie takie jak rozdrabnianie gałęzi czy uprawa w młodych nasadzeniach. Mimo tego, oprócz drobnostek traktor z 1969 roku jest niemal w całości oryginalny, a dziś są jego 51 urodziny. 

Jakie ulepszenia dostrzegacie?

kierownica do ursusaursus klasykciagnik ursus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here