Ciągniki dla producentów owoców jagodowych – jakie trendy notują dealerzy?

Wczoraj odwiedziliśmy kilku dealerów ciągników rolniczych w Grójcu i okolicy. Pytaliśmy o maszyny odpowiednie dla producentów owoców jagodowych. Jakie trendy obserwują?

Jeszcze kilkanaście lat temu ciągniki odpowiednie do produkcji borówek czy truskawek pod osłonami utożsamiane były z najmniejszymi i bardzo prostymi ciągnikami komunalnymi. W miarę upływu lat producenci dostarczali na rynek ciągniki coraz mocniejsze, ale nadal kompaktowe. Trend ten jest nadal obserwowany. Plantacje się powiększają, a sadownicy poszukują niedużych maszyn o mocy 60 czy 70 koni mechanicznych. Oczekują wszechstronności i coraz większych możliwości ciągnika. Producenci traktorów oczywiście już zaspokajają opisane oczekiwania.

Jest także kwestia podziału rynku na poszczególne segmenty cenowe. Nasi rozmówcy są zgodni, że producenci owoców jagodowych wybierają albo najprostsze i najtańsze ciągniki mechaniczne (do 65 000 zł brutto), albo renomowane marki z bardzo dobrym wyposażeniem (około 200 000 zł brutto). Można kolokwialnie powiedzieć, że „nie ma nic po środku”. Zdarza się, że są świadkami sytuacji, kiedy nabywca wybiera dwa słabiej wyposażone, proste ciągniki, zamiast maszyny z „górnej półki”.

Kompaktowe ciągniki są wraz z nowymi modelami coraz lepiej wyposażone. Kolejne marki oferują przekładnie hydrostatyczne czy wyjścia hydrauliczne z przodu. Nieduże kabiny w kompaktowych maszynach wyposażone są w klimatyzację, radio, a nawet fabryczne uchwyty i ładowarki do telefonów. Zatem coraz istotniejszy jest także aspekt komfortu pracy, jaki może zaoferować producent, a co za tym idzie dealer.

Wracając do przekładni hydrostatycznych to pierwsi klienci zdążyli się już do nich przekonać i chwalą to rozwiązanie. Nieco czasu zajmuje jednak przyzwyczajenie się do niego. Jednak z punktu widzenia pracy w tunelach foliowych, i wąskich plantacjach, gdzie dużo manewrujemy jest to element wyposażenia, który zdaniem naszych rozmówców będzie zyskiwał na znaczeniu w przyszłości.

Za pomoc i gościnę dziękujemy firmom: NOVAFARM, POLSAD, AGROBARD, ROLREX i DAN-TECH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here