Będą nowe, oskładkowane umowy dla pracowników sezonowych

Fot. P. Grel
Rolnicy będą musieli zawierać z pracownikami sezonowymi specjalne „umowy o pomocy przy zbiorach” – informuje „Puls Biznesu”. Zapłacą za nich również składki.
 

„Puls Biznesu” informuje o projekcie ustawy przygotowanym przygotowanym przez ministerstwo rolnictwa.  Według niego nowa umowa określi zasady pracy przy zbiorach owoców i warzyw oraz przy ich sortowaniu i przygotowaniu do sprzedaży (mycie, czyszczenie, pakowanie). Umowy o pomoc mają mieć zastosowanie szczególnie przy zbiorach jabłek, gruszek, truskawek, malin, borówek, wiśni, czereśni, brzoskwiń, śliwek, papryki, pomidorów, ogórków, pieczarek, cebuli, kalafiorów, cukinii. Tego rodzaju plony muszą być zbierane ręcznie, a taki sposób zbiorów jest bardzo pracochłonny – zwraca uwagę resort.

Jak informuje PB, podatek od takich umów ma być niewielki — miesięczny ryczałt to ok. 300 zł od osoby. Umowa o pomoc przy zbiorach ma być zawierana maksymalnie na 90 dni. Pracownicy sezonowi uzyskają prawo do jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego. Składki także będą opłacane jednorazowo (przez rolników), w ciągu 6 dni od zawarcia umowy.

Jak przy tym podkreśla PB, do umów o pomocy przy zbiorach nie będą miały zastosowania przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ani o minimalnej stawce godzinowej. Wynagrodzenia zatem będą mogły być ustalane przez rolników dowolnie.

Źródło: „Puls Biznesu”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here