Jakie stawki za zbiór wiśni w 2023?

zbior wisni

Lada dzień zbiory Łutówki ruszą „pełną parą”. Sadownicy szukają więc pracowników i ustalają stawkę od każdego zerwanego kilograma owoców. Każda ze stron transakcji naturalnie działa w swoim interesie.

Co roku tuż przed rozpoczęciem zbioru wiśni trwa burzliwa dyskusja na temat oczekiwań pracowników sezonowych. Chodzi o zbiór wiśni na akord, czyli zapłatę za każdy zerwany kilogram. W związku z wyższymi cenami artykułów spożywczych, które wynikają z inflacji, rosną także oczekiwania płacowe pracowników.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Kolejną kwestią jest niedobór rąk do pracy. Zjawisko z roku na rok jest coraz wyraźniej widoczne. W tej sytuacji potencjalni pracownicy mają swego rodzaju komfort do podnoszenia wymagań oraz stawek za godzinę pracy czy stawek na akord.

Oczekiwania potencjalnych pracowników z Ukrainy to obecnie nierzadko nawet 1,00 zł od każdego zerwanego kilograma wiśni. Przy aktualnych cenach skupu to aż 38% ceny sprzedaży. W związku z powyższym nie wszyscy sadownicy godzą się na takie warunki. Ponadto, ostateczne uzgodnienie warunków dotyczy również zakwaterowania czy zapewnienia podstawowych warzyw, jak ziemniaki, kapusta i cebula.

Sadownicy oferują najczęściej 80 – 90 groszy od zerwanego kilograma nierzadko zapewniając przy tym wspomniane wyżej udogodnienia. Chociaż cały ten „spór” dotyczy zaledwie różnicy 20 groszy od kilograma to przy większych sadach mówimy o dużych sumach pieniędzy. Całkowity koszt zbioru ręcznego (przykładowych) 30 ton wiśni z dwóch hektarów sadu, może wynieść 24 000 lub 30 000 tysięcy złotych.

4 KOMENTARZE

  1. w tym roku wszystki sady bedą na spokojnie oberwane rękoma ukrainy bo szału z wiśniami na drzewie nie ma bynajmniej w mojej okolicy..ludzie. juz od wczoraj zaczeli rwać łutówke płace 1 pln+obiad i woda

  2. W Sandomierzu gałęzie się łamią od wiśni.Tylko otrzasarka. Chyba ze ktoś chce się podzielić z naszymi braćmi z UA🤮. Niektórzy już zapomnieli jak to wysyłaliśmy całe tiry z jedzeniem, a teraz oni nam sprzedają 👍
    PS. U mnie łutówka za min 3 tyg.

  3. Interesujące spojrzenie na sektor sadownictwa, gdzie zauważalna jest stałość stawek i przewaga pracowników z Ukrainy. Zaskakujące są techniki stosowane przez przewoźników oraz elastyczność pracowników w zmianie miejsca pracy dla minimalnych korzyści finansowych. Wskazuje to na konieczność utrzymania konkurencyjnych standardów i solidnych relacji pracowniczych, aby zabezpieczyć ciągłość produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here