Królowa Kordia – VII Letnie Pokazy Czereśniowe

VII Letnie Pokazy Czereśniowe

Po raz siódmy sadownicy zainteresowani uprawą czereśni mieli okazję spotkać się podczas Letnich Pokazów Czereśniowych. Tegoroczna edycja odbyła się w Samborcu koło Sandomierza a gościem specjalnym był Leon Jahae z Top Fruit Consultancy.

Uprawa czereśni nie należy do najłatwiejszych stąd każda okazją poszerzenia swojej wiedzy i wymiany doświadczeń spotyka się z dużym zainteresowaniem sadowników. Świadczy o tym frekwencja podczas tegorocznej imprezy – na która zjechało ponad 300 producentów czereśni z całej Polski. Tak jak podczas poprzednich edycji imprezę podzielono na dwie części – praktyczne warsztaty w sadzie czereśniowym oraz wykłady i wystawę sprzętu i technologii która miała miejsce w Zespole Szkół w Samborcu.

Tegoroczną edycje organizatorzy z firmy Leaf Media postanowili rozpocząć od wizyty w sadzie czereśniowym prowadzonym przez P. Arkadiusza Draba. Dzięki jego gościnności uczestnicy pokazu mogli w praktyce zobaczyć jakie  kluczowe zabiegi powinno się według Leona Jahae wykonywać się w sadzie czereśniowym po zbiorach. To 1 hektarowy, owocujący już sad z odmianami Kordia i Regina, nawadniany oraz chroniony w pełni siatkami oraz daszkami z niemieckiej firmy VOEN oraz nowe 0,5 hektarowe nasadzenia tych samych odmian.  Pełną relację z sadu Pana Arkadiusza można przeczytać w najnowszym numerze czasopisma Czereśnia

Jak podkreślał Leon Jahae sezon 2020 budujemy i rozpoczynamy już teraz latem 2019- stąd konieczność starannego zaplanowania cięcia, nawożenia oraz ochrony w najbliższych tygodniach po zakończeniu zbiorów. Ekspert przestrzegła przed zbyt „szczegółowym” cięciem letnim – sugerował skupienie się na najważniejszych cieciach – tak by usunąć te pędy które najmocniej zacieniają i ograniczają dostęp światła do niżej i głębiej położonych części korony. Producenci czereśni mają skłonność do pozwalania drzewom czereśniowym na swobodny wzrost i zbytnie zagęszczanie koron. Konsekwencją tego jest zbyt wiele pędów w koronie, które z uwagi na ograniczony dostęp światła są cienkie i mało wartościowe. Jest to spowodowane przez naturalną obawę o utratę plonu w kolejnym sezonie. Przekonanie to można podsumować w zdaniu: „Im więcej drewna zostawię na drzewie, tym większa szansa na wysoki zbiór owoców”. W Polsce i w innych krajach
narażonych na wystąpienie przymrozków wiosennych to naturalny i zrozumiały
sposób myślenia, ale nie do końca właściwy. Już niedługo zamieścimy na naszym portalu wideorelacje z warsztatów praktycznych.

Leon Jahae w trakcie praktycznego pokazu w sadzie
Leon Jahae w trakcie praktycznego pokazu w sadzie
Goście VII Letnich Pokazów Czereśniowych
Goście VII Letnich Pokazów Czereśniowych

W części wykładowej uczestnicy spotkania mieli okazję do przyjrzenia się przebiegowi tegorocznego sezonu w polskich sadach czereśniowych które przygotował Krzysztof Gasparski z firmy PROCAM a także wysłuchać informacji na temat najważniejszych chorób i szkodników czereśni które zaprezentowała Barbara Witkowska z firmy Bayer. Leon Jahae podzielił swoją prezentację na 3 główne części – przegląd aktualnych i perspektywicznych odmian, zabiegi pozbiorcze w sadzie czereśniowym oraz nowy system uprawy – Drapeau. Z jego informacji wynika jasno że w dalszym ciągu standardem dla kupujący jest odmiana Kordia ze względu na swój smak, jędrność wielkość i kolor owoców. Wśród najbardziej obiecujących wymieniał: z odmian wczesnych Forfel ®, i cała serie odmian Prim®, w okresie zbliżonym do owocowania Kordii – Areko® i Tamara® a odmian najpóźniejszych nową seria odmian Final. Kluczem jest nie tylko znalezienie odmiany spełniającej wymagania marketów czy eksporterów  ale przede wszystkim dostarczenie owoców przed lub po okresie największej podaży.

Część wykładowa Letnich Pokazów Czereśniowych
Część wykładowa Letnich Pokazów Czereśniowych

Prelegent podkreślał także że sadownicy decydujący się na założenie sadu czereśniowego inwestują bardzo duże środki a nowoczesna produkcja w Północnej Europie czy Anglii praktycznie w całości opiera się o osłony. Podkreślał także że w chwili obecnej walka z Drosophila Suzukii urasta do rangi jednego z kluczowych problemów w produkcji wysokiej jakości czereśni. Jak podkreślał L. Jahae bardzo dużo zmieniło się w sposobie produkcji czereśni przez ostatnią dekade – zaczynając od podkładek, odmian osłon,aż po system sadzenia i prowadzenia nowego sadu czereśniowego. Jako przykład podawał system Drapeau, który zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem wśród sadowników. Głowna idea opiera się na prowadzeniu przewodnika pod kątem 45 stopni do gruntu co pozwala bardzo go wydłużyć bez jego konieczności wczesnego ciecia cięcia.

Schemat uprawy czereśni w systemie Drapeau
Schemat uprawy czereśni w systemie Drapeau

W kolejnych wykładach Adam Paradowski przedstawił globalny rynek czereśni. Wartość eksport czereśni szacuje się na ponad 3 miliardy dolarów, głównym eksporterem jest Chile a największym, szacowanym na 1,3 miliarda dolarów rynkiem są Chiny. Katarzyna Kupczak z Plantpress omówiła wymagania jakie muszą spełniać pracownicy zatrudnieni podczas zbioru czereśni a Anita Łukawska, redaktor naczelna Czereśni  przedstawiła przegląd typów konstrukcji wykorzystywanych w nowoczesnych sadach czereśniowych.

W imieniu organizatorów oraz firm branżowych współorganizujących to wydarzenie   serdecznie dziękujemy wszystkim sadownikom, którzy byli obecni podczas tegorocznej edycji Letnich Pokazów Czereśniowych

Już wkrótce  łamach  naszych czasopism oraz na portalu sad24.pl szczegółowe relacje z VII Letnich Pokazów Czereśniowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here