Za nami Letnie Pokazy Czereśniowe 2023 – relacja i zdjęcia

Za nami jubileuszowe, dziesiąte Letnie Pokazy Czereśniowe. W Polanowie i w Samborcu dopisała pogoda, a także goście z całej Polski.

Letnie Pokazy Czereśniowe 2023 tradycyjnie rozpoczęliśmy warsztatami praktycznymi w sadzie czereśniowym, które poprowadzili zaproszeni przez eksperci na czele z Leonem Jahae z Top Fruit Consultancy. Dzięki uprzejmości pana Arkadiusza Draba, który wspólnie z rodziną prowadzi gospodarstwo sadownicze w Polanowie koło Sandomierza, bardzo licznie zgromadzeni sadownicy mieli okazję wziąć udział w praktycznym pokazie ciecia, który poprowadził Leon Jahae. W sadzie w Polanowie jest kilka kwater ‘Kordii’ i ‘Reginy’ z których duża cześć znajduję się pod osłonami firmy VOEN. Leon Jahae podzielił się swoimi zaleceniami dotyczącymi przede wszystkim ciecia wykonywanego po zbiorach czereśni. Ekspert podkreślał znaczenie „mocnego” ciecia górnych partii tak, by zapewnić nie tylko doświetlanie niższych pięter ale także lepiej regulować wzrost drzew. Leon Jahae przedstawiał także korzyści z wyłamywania, a nie wycinania gałęzi, czy wykorzystanie nacinania pni w celu regulacji wzrostu i przeciwdziałaniu „ogołacania” się dolnej partii korony.

Leon Jahae
Leon Jahae, pokaz cięcia Kordii pod osłonami

Jak zawsze nie brakowało pytań ze strony samych uczestników spotkania, a także komentarzy i dyskusji dotyczących proponowanych przez eksperta rozwiązań. Podsumowując jego zalecenia: „duże” ciecie wykonujemy po zbiorach, wiosna to czas na szczegółowe ciecie z sekatorem – ekspert podkreślał, że warto tu także pamiętać o ryzyku wiosennych przymrozków. Również w przypadku młodych drzewek (do 3 lat) cięcie wykonujemy w okresie wiosennym. Doradca wielokrotnie podkreślał, że proponowany przez niego schemat działań ma przede wszystkim pozwolić uzyskać wysoki plon i najbardziej poszukiwane na rynku owoce, czyli te powyżej 30 mm średnicy. W części praktycznej mogliśmy także usłyszeć komentarze i zalecenia przygotowane przez partnerów Letnich Spotkań Sadowniczych firm YARA, FMC oraz Chemirol.

Po części praktycznej organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników spotkania na cześć konferencyjną, która odbyła się w Zespole Szkół w Samborcu. Była to także okazja, żeby odwiedzić stoiska firm branżowych, a także porozmawiać się z doradcami. Część wykładową rozpoczął Karol Pajewski od zaprezentowania głównych trendów i perspektyw w eksporcie świeżych czereśni z Polski. Prelegent mówił także o korzyściach, jakie może przynieść branży zrzeszanie się. Następnie Adam Paradowski razem z Leonem Jahae wspólnie podsumowali tegoroczny sezon czereśniowy w Europie. Po czym ekspert z Wielkiej Brytanii opowiedział o zaletach, ale i wyzwaniach związanych z produkcją czereśni w nowoczesnych systemach wieloprzewodnikowych.

Komplet gości na sali wykładowej

Michał Wojcieszek (YARA) w swoim wystąpieniu omówił nawożenie samopylnych odmian czereśni, a Adam Paradowski podsumował zagadnienie areału upraw czereśni w Polsce i tego w którym kierunku produkcja będzie się rozwijać. Jan Kuna (Chemirol) omówił budowanie wysokiego plonu czereśni przy optymalizacji, szybko rosnących, kosztów produkcji. Wysłuchaliśmy także Anity Łukawskiej, która skupiła się na temacie tegorocznego opadania zawiązków, a Robert Binkiewicz (Agrosimex), poruszył kluczowe aspekty w produkcji czereśni, które wpływają na ostateczny, wysoki plon.

Tegoroczne spotkanie zdecydowanie można uznać za udane a organizatorzy zapraszają za już za rok na kolejną edycje Letnich Pokazów Czereśniowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here