Owoce jagodowe w środku zimy. Jak kształtują się ceny i sprzedaż?

truskwki

Produkcja i handel owocami jagodowymi stały się globalne i w środku zimy bez problemu możemy kupić wiele z nich. Rzecz jasna popyt i obrót są ułamkiem tego, co notujemy w sezonie. Jak kształtują się ceny i handel na rynku w Broniszach?

Owoce jagodowe z biegiem lat są dostępne przez coraz większą część roku. Oczywiście, aktualnie nie jest to zjawisko negatywne, jednak nie powinno mieć ono miejsca w momencie, kiedy dostępne są już krajowe owoce. Warto jednak wiedzieć, jak kształtuje się sytuacja zimą, ponieważ może to dawać pewien obraz rynku.

Jeśli chodzi o „całoroczność” to niewątpliwie przodują borówki, które od marca przejeżdżają do Polski z Maroka, a później z Hiszpanii. Następnie mamy polskie owoce, a po sezonie zaczyna się import z południowej półkuli. Obecnie na rynkach hurtowych dominują dostawy z Peru. Hurtownicy przekazują nam, że rosnąca produkcja w Ameryce Południowej to z biegiem lat coraz niższe ceny w środku naszej zimy. Z tego powodu największy obrót wśród owoców jagodowych jest notowany właśnie w przypadku borówek. Jednak popyt w żaden sposób nie równa się z tym z okresu letniego.

Borówki z Peru: 3,6 kg za 130 zł / 1 kg za 36 zł

borówki

W przypadku malin cena kilograma jest najwyższa. Jeśli ją przeliczmy to jedna 125-gramowa punetka kosztuje w hurcie 7,50 zł. Zatem klient końcowy będzie za nią musiał zapłacić zapewne co najmniej 10 zł. Hurtownicy potwierdzają, że obrót malinami jest obecnie symboliczny.

Maliny z Grecji (szklarnia) – 1 kg za 60 zł (8 x 125 gram)

maliny

Podobnie jest w przypadku truskawek. Chociaż są o połowę tańsze od malin to także w tym przypadku mówimy o handlu niedużymi ilościami. Popyt w Polsce zaczyna się zwiększać dopiero z pierwszym ociepleniem, czyli w marcu lub w kwietniu. W ofercie znaleźliśmy truskawki szklarniowe z Grecki i Hiszpanii. Nie spotkaliśmy natomiast owoców z Egiptu.

Truskawki z Grecji (szklarnia) 5 kg za 160 zł / 1 kg za 32 zł

truskwki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here