Być może wielu sadowników powie, że Belgia jest daleko i nieszczególnie ich interesuje położenie tamtejszych sadowników. Warto jednak zwrócić uwagę, jak po kryzysowym roku rząd szybko wprowadza zdecydowany plan naprawczy.
Uprawa owoców została ostatnio uznana przez belgijskiego ministra rolnictwa za „sektor w kryzysie”. Co z tego mają producenci? Dzięki temu mogą na przykład odroczyć płatność składek na ubezpieczenie społeczne. Rząd zamierza również powołać techniczną grupę roboczą, która zajmie się problemami związanymi z łańcuchem dostaw i cenami oraz dokona analizy marż poszczególnych ogniw.
Sektor owocowy w Belgii boryka się z trudnościami od kilku lat. W tym sezonie w najtrudniejszej sytuacji bez wątpienia byli jednak producenci jabłek. Po kilku latach bardzo rozczarowujących zbiorów, w tym roku plony były dobre. Ale sadownicy pozostawili 15% swoich jabłek na drzewach. Z jednej strony jest to konsekwencja wysokich cen energii, z drugiej natomiast w Europie Zachodniej pojawiła się nadpodaż, co skutkuje niskimi cenami.
Sadownicy na zachodzie Europy mają inne problemy. Jednak warto zauważyć, że po wyjątkowo trudnym sezonie rząd działa szybko i zdecydowanie. Oczywiście w Polsce potrzebujemy innych zmian strukturalnych czy zmian przepisów. Niemniej nie ulega wątpliwości, że w sytuacjach kryzysowych trzeba działać przede wszystkim szybko. Tego typu mechanizm działania bez wątpienia dobrze sprawdziłby się także w naszym kraju.
A w Polsce sadownicy palą frana i dosadzają więcej i więcej