Polska i Serbia eksportują mniej mrożonych malin, ale po wyższej cenie

malina przehyba

Wyższe ceny skupu malin mają wyraźne odzwierciedlenie w cenach i eksporcie mrożonego produktu. Serbia i Polska wyeksportowały mniej malin za wyższą sumę pieniędzy niż rok temu.

Od stycznia do lipca tego roku Serbia wyeksportowała maliny o wartości prawie 300 milionów euro. To o 50 mln euro więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Jednak, co istotne, zmalały wyeksportowane ilości. W ubiegłym roku z kraju wyeksportowano za granicę 66 tysięcy ton malin, a w tym roku prawie 44 tysiące ton.

Powyższe dane najlepiej obrazują, że wysokie ceny mrożonych malin wpływają na ich sprzedaż. Zdaniem serbskich ekspertów na eksport pozytywnie wpływa rosnąca w Serbii inflacja, która jednocześnie sprawia, że obywatele płacą za żywność coraz więcej. Przypomnijmy, że ceny skupu malin na mrożenie osiągnęły w Serbii w tym sezonie poziom 600 dinarów, czyli 24,30 zł/kg.

Przetwórcy w Polsce informują o problemach ze sprzedażą przetworzonych malin po wyższych cenach niż rok temu. Faktem tym były również argumentowane ostatnie spadki cen skupu malin jesiennych. Aby mieć szerszy obraz sprawy porównaliśmy dane z Polski.

W pierwszym półroczu 2021 roku wyeksportowaliśmy 58,5 tysiąca ton mrożonych malin za niemal 90 milionów euro (427 milionów złotych). W pierwszej połowie tego roku wyeksportowaliśmy (podobnie jak Serbowie) mniej produktu za większą kwotę, a dokładnie 49 tysięcy ton za 140 miliony euro (666 milionów złotych).

Kolejną istotną kwestią jest różnica w cenach. My wyeksportowaliśmy o 5 tysięcy ton produktu więcej niż Serbowie, jednak został on sprzedany za mniej niż połowę ceny mrożonek z Bałkanów. Daje to podstawę by sądzić, że wspomniane problemy ze sprzedażą, o których mówią polscy przetwórcy niekoniecznie muszą mieć pokrycie w rzeczywistości. Działamy przecież na ogólnoświatowym rynku. Spadek popytu na rekordowo drogie mrożonki z Serbii powinien się przełożyć na wzrost popytu na tańszy produkt z Polski.

źródło: novosti.rs / eurostat.ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here