„Pomagamy rolnikom przetrwać ten trudny czas”

Minister Telus

– Obecnie przed resortem rolnictwa stoi bardzo wiele zadań służących temu, żeby pomóc rolnikom przetrwać ten trudny okres – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus na dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Poniżej treść informacji prasowej opublikowanej na stronie Ministerstwa Rolnictwa:

Minister krótko omówił dostępne obecnie formy pomocy rolnikom, które są po to, żeby pomóc im przetrwać bieżące trudności, w znacznej części wynikające z wojny w Ukrainie. Szef resortu zapewnił, że przyjrzy się wszystkim zgłoszonym dziś problemom, także tym, których nie udało się omówić podczas dzisiejszego spotkania.

Sytuacja na rynku malin

Minister Robert Telus zauważył, że sytuacja na rynku malin jest trudna.

– Firmy specjalnie zaniżają ceny, gdy rolnicy dostają pomoc od rządu. Dlatego zastanawiamy się, jak rozwiać ten problem – powiedział szef resortu rolnictwa.

Aplikacja suszowa

Minister poruszył problem suszy i ograniczonego zaufania rolników do aplikacji suszowej.

– Jestem za tym, żeby jej działanie uzupełniały komisje – poinformował minister Telus i zapowiedział, że konkretne informacje na ten temat zostaną podane już wkrótce.

Przedłużenie obowiązywania środków ochronnych UE

– Robimy, co możemy, żeby przekonać Komisję Europejską do przedłużenia po 15 września terminu obowiązywania środków ochronnych. Działamy w tej sprawie w gronie naszej „5” państw przyfrontowych. Niestety nie wszystkie państwa członkowskie UE rozumieją sytuację w naszych krajach. Dlatego podczas ostatniego posiedzenia Rady AGRIFISH rozmawiałem indywidualnie z europejskimi ministrami ds. rolnictwa – żeby wytłumaczyć im, na czym polega problem w tych państwach – powiedział minister.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że rozmowy w Brukseli należą do najtrudniejszych. Zauważył też, że zarówno państwa przyfrontowe, jak i cała UE potrzebują narzędzi, które pomogą poradzić sobie z obecnością ukraińskich produktów na rynku – tym bardziej, że akcesja Ukrainy do UE już się rozpoczęła i zostaniemy z tymi produktami na dłużej.

Fake newsy w mediach branżowych

– Ubolewam nad tym, że branżowe media rolnicze upowszechniają fake newsy. Ja sam codziennie otrzymuję filmiki pokazujące, że zboże z Ukrainy rzekomo wciąż wpływa do Polski. Wiem, że to musi stresować rolników, gdyż mnie to także denerwuje. Za każdym razem okazuje się jednak, że to fałszywa informacja – powiedział minister Telus.

Źródło: informacja prasowa MRRW

 

2 KOMENTARZE

  1. Minister hahahahaha, nie masz pojęcia jak rozwiązać sznurowadła a co dopiero problem ukrainy 🤣🤣🤣🤣🤣 Polska to nie tylko zboże choć całkowicie popieram chłopaków, jesteś ślepy ????…. teraz truskawka (choć najwięcej idzie z Egiptu ale myślę że w przyszłym roku to się zmieni) teraz malina, porzeczka, za rok albo dwa warzywa itd. Jesteście największym zagrożeniem dla Polskiego rolnictwa

    • Popieram kolegę wyżej, największym zagrożeniem dla Polski nie jest Rosja, bo skala potencjału państw jest różna, ale właśnie ukraina. Ukry stanowią obecnie naszą największą konkurencję w Europie, zarówno w wymiarze gospodarczym jak i politycznym, a nasi rządzący zamiast wkładać im kije w szprychy, to sukcesywnie niszczą swoją gospodarkę. Cała nadzieja w ruskich, że nie odpuszczą banderowcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here