Serbscy plantatorzy chcą dopłat do sprzedanych już malin

Maliny 2023

Serbscy plantatorzy malin nadal walczą o zachowanie ciągłości produkcji. Tamtejsze Stowarzyszenie apeluje do ministerstwa rolnictwa o dopłaty do sprzedanych już malin. Jak podkreślają, byli zmuszeni oddawać maliny po zaniżonych cenach.

Stowarzyszenie Plantatorów Malin czeka na zaproszenie do rozmów ze strony tamtejszego rządu. Maliny w tym sezonie były sprzedawane po cenach niższych niż koszty produkcji. Ich zdaniem, aby utrzymać plantacje konieczna jest dopłata w wysokości 100 dinarów (3,80 zł) do każdego sprzedanego już kilograma.

Cena malin wynosiła w tym roku w Serbii od 170 (6,46 zł) do 200 dinarów (7,60zł). Zdaniem Stowarzyszenia, aby pokryć wszystkie koszty, przy minimalnym zysku, powinno to być co najmniej 300 dinarów za kilogram (około 11,40zł).

Nie trzeba wyjaśniać, że sytuacja polskich plantatorów malin jest jeszcze trudniejsza. Mimo wielu protestów ceny nie pokrywają kosztów produkcji (zarówno w przypadku malin letnich, jak i jesiennych) Mniej malin jesiennych niż przed rokiem. Mimo tego ceny skupu nadal są na dnie

Warto jednak zauważyć, że w Serbii mimo że jesteśmy już po sezonie malin letnich, tamtejsi plantatorzy nadal walczą. W naszym kraju, gdyby nie zbiory malin jesiennych, temat prawdopodobnie całkowicie by wygasł. Nie jest już nośny z kilku powodów. Stronie rządzącej jest na rękę, żeby temat wyciszyć, bo to przecież problem do rozwiązania, a kiedy się o nim nie mówi, to w teorii go nie ma. Inni politycy też już zapomnieli o malinach, bo produkcja tych jesiennych jest znacznie mniejsza, więc i plantatorów – głosów wyborczych jest mniej…

A tymczasem mrożone maliny z Ukrainy bez przeszkód mogą wjeżdżać do naszego kraju i można przypuszczać, że za rok będziemy mieli ten sam kłopot… Po raz kolejny trzeba zauważyć, że polscy plantatorzy malin nie mają reprezentacji. Już miesiąc temu pisaliśmy, że plantatorzy malin pomimo swojej ogromnej determinacji niewiele mogą zdziałać. Proponowane im rozwiązania są doraźne i nie poprawiają sytuacji. Pojawia się coraz więcej głosów, że konieczne jest zorganizowanie branży. Plantatorzy potrzebują formalnej reprezentacji, która „będzie mogła więcej”… Czytaj więcej: Producenci malin potrzebują reprezentacji

Źródło: agropress.org.rs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here