Wyzwania klimatyczne pozostaną z nami na długo. Musimy się z nimi zmierzyć. Ścieżka dojścia do ostatecznych rozwiązań i tempo zależy od nas. Są istotą zaplanowania krajowych celów w kolejnych latach. O sukcesie zadecyduje nasze mentalne nastawienie i długofalowa strategia. Jeśli chcemy wykorzystać potencjał polskiego rolnictwa potrzebujemy strategicznego myślenia. Niniejszy materiał prezentuje opinie dr Jerzego Plewy, eksperta TEAM EUROPE, b. Dyr. Generalnego DG AGRI w Komisji Europejskiej i dr Mirosława Korzeniowskiego Prezesa Stowarzyszenia AGROEKOTON, lidera zespołu roboczego CORE TEAM d.s. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonego Ładu.
– W Polsce produkujemy, a potem martwimy się jak to sprzedać. Potrzebna jest refleksja na temat tego jak chcemy sprzedawać. Negowanie zmian to de facto strata cennego czasu. Dystans, który tracimy, wynika z tego, że bardzo długo kontestujemy zmiany, które są nieuniknione, a później mamy mało czasu, żeby to nadrobić – mówi dr Jerzy Plewa, ekspert z doświadczeniem w Komisji Europejskiej.
Polska jest krajem rolniczym o dużym potencjale liczonym nie tylko w hektarach. Mamy stosunkowo dużo młodych, dobrze wykształconych, rolników. Powinniśmy to wykorzystać, stworzyć strategię wygrywania, a nie tylko doganiania uciekającego nam świata – przekonywał dr Jerzy Plewa.
Pokażmy, że znamy się na tym!
Eko-schematy to jest narzędzie, które ma pokryć dodatkowe koszty działań pro środowiskowych. To nie jest ekstra bonus. To jest coś, co ma nam zrekompensować dodatkowe koszty, które polskie ogrodnictwo będzie ponosiło – mówi dr Mirosław Korzeniowski.
Musimy uwierzyć w siebie i w to, że Zielony Ład może nam w tym pomóc. Wielokrotnie słyszę od sadowników, producentów owoców jagodowych czy warzyw, z którymi współpracuję, że wiele z tych rzeczy od dawna robią, ale nie koncentrując się na definicji. Znam sadowników, którzy integrowaną produkcję rozwijają od ponad 20 lat. Reasumując, my to potrafimy, my to robimy, czas to pokazać – podsumowuje dr Mirosław Korzeniowski, Prezes Stowarzyszenia AGROEKOTON.