Związek serbskich producentów malin chce pieniędzy od przetwórców

serbskie maliny

Z powodu mniejszych zbiorów i bardzo dużego popytu stale rosną ceny mrożonych malin. Prezes Serbskiego Stowarzyszenia Producentów Malin i Jeżyn chce, aby przetwórcy podzielili się częścią zysków z powodu sprzedaży po znacznie wyższych cenach. Zdaniem stowarzyszenia wpłynie to pozytywnie na stan serbskiej produkcji malin.

Z powodu zwiększonego popytu cały czas drożeją mrożone maliny

Jak informowaliśmy, w ostatnim czasie znacząco wzrósł popyt na mrożone maliny, szczególnie te pochodzące z Serbii. W związku z tym ceny poszły mocno w górę. Dodatkowo sytuację potęgują nieco mniejsze zbiory malin w Polsce i w Chile. O przekroczeniu stawki 3,00 €/kg i kontraktacji surowca na przyszły sezon pisaliśmy tu: Rosną ceny i popyt na mrożone maliny. Obecnie mrożonki nie zakontraktowane kosztują nawet 3,50 €/kg.

Prezes stowarzyszenia plantatorów chce pieniędzy od przetwórców

Dobrivoje Radović jest prezesem Serbskiego Stowarzyszenia Producentów Malin i Jeżyn. Zaapelował, aby przetwórcy podzielili się częścią zysków z eksportu mrożonych malin z producentami. Argumentuje to sprzedażą malin po cenie znacznie wyższej niż cena zakupu.

W przypadku malin, skupowano owoce po 215 dinarów serbskich (1,80 €/kg – 8,18 zł/kg). Obecnie maliny są sprzedawane od 3,10 do nawet 3,50 €/kg (13,33 – 15,56 zł/kg). Sprzedaż po cenie od 70 do 90% wyższej od ceny zakupu, to zdaniem prezesa stowarzyszenia wystarczający argument do podzielenia się zyskami. Jego zdaniem, wypłata dodatkowych 20 dinarów (0,76 zł) z każdego zakupionego kilograma byłaby dla plantatorów satysfakcjonująca.

Korzyści dla produkcji malin

Stowarzyszenie twierdzi, że dopłaty wpłynęłyby pozytywnie na stan plantacji malin w Serbii. Wielu plantatorów nie usunęłoby plantacji. Co więcej, zachęciłoby do nowych nasadzeń i lepszej pielęgnacji już istniejących kwater. Dotyczy to szczególnie jeżyn, których areał regularnie spada z powodu cen skupu poniżej kosztów produkcji.

Dla przykładu w tym roku jeżyny były skupowane od 20 do 60 dinarów serbskich (0,76 – 2,28 zł/kg). Obecnie mrożonki są sprzedawana od 120 do 15 dinarów za kilogram (4,56 – 5,70 zł/kg). Kilkukrotne „przebicie” mroźni budzi duże niezadowolenie plantatorów od wielu lat. Ich zdaniem redukowanie nasadzeń, to głównie wina przetwórców.

Źródło: https://www.ekapija.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności