Dobry czas na rozpoczęcie nawożenia azotem

nawożenie w sadzie

Pomimo znacznych wzrostów cen nawozów azotowych, nasze sady jak co roku potrzebują nawożenia przed kwitnieniem. Jeśli wybieramy nawozy z wolniej działającym azotem, właśnie zaczyna się okres optymalnego ich rozsiania.

Aby jabłonie miały dostępny azot w okresie kwitnienia, należy wysiać nawozy azotowe od 3 do 5 tygodni przed kwitnieniem. Jest to niezbędne, aby wolniej działający azot w formie amonowej był w pełni dostępny, gdy nasze sady zakwitną.

Przyjmijmy, że jabłonie zakwitną w okresie długiego weekendu majowego. Nastąpi to mniej więcej za 5 tygodni. W związku z tym zaczyna się obecnie okno dla idealnego terminu wysiania azotowych nawozów posypowych. O zagadnieniu mówił także Mateusz Nowacki w ostatnim komunikacie: #2 Komunikat sadowniczy Mateusz Nowacki. Nawożenie, pierwsze zabiegi, 27.03.2021

Nawożenie azotem przed kwitnieniem powinno również zależeć od siły wzrostu oraz ilości pąków kwiatowych. Powinna tu zachodzić odwrotna proporcja. Im silniejszy wzrost tym mniejsza dawka czystego azotu na hektar sadu.

Pierwsi sadownicy mają nawożenie już za sobą. Chociaż wczorajsze opady deszczu cieszą wszystkich rolników, to były zbyt małe aby rozpuścić wysiane już nawozy. W zagłębiu grójeckim spadło od 1 do maksymalnie 5 litrów wody na metr kwadratowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here