Droższa miedź i mocznik to droższe zabiegi pozbiorcze

jesień w sadzie

W porównaniu z październikiem ubiegłego roku znacząco zdrożały nawozy do wykonania pozbiorczych zabiegów w sadzie. Na rynku surowców (także chemicznych) jak na razie nie widać poprawy.

Sprawdziliśmy ceny w rejonie grójecko-wareckim. Decydując się na zabieg mocznikiem musimy liczyć się z jego wyższymi kosztami. Rok temu o tej porze tona mocznika kosztowała 1600 – 1700 zł. Zatem 25-cio kilogramowy worek kosztował od 40 do 42,5 zł. Dziś mocznik po pierwsze notuje rekordowe ceny, a po drugie pojawiają się problemy z jego dostępnością. Tona kosztuje nawet 3800 zł, a 25-cio kilogramowy worek 95 zł.

Opadanie liści to również dobry moment na wykonanie zabiegów zabezpieczających miedzią. Preparaty miedziowe również zaliczyły wyraźne wzrosty cen. Popularne produkty oparte na tlenochlorku miedzi w przypadku opakowań 10-cio kilogramowych zdrożały z (około) 250 zł ubiegłorocznej jesieni do obecnych 330 – 350 zł za opakowanie.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 25 – 30% zdrożały również nawozy dolistne zawierające mikroskładniki. Jest to efekt zdestabilizowania światowego rynku surowców, w tym surowców chemicznych. Zatem również zabiegi cynkiem i borem, które zwiększają odporność pąków na niekorzystne warunki atmosferyczne będą droższe. Decyzje dotyczące zakupów nie są łatwe, tym bardziej, że każdy chce utrzymać drzewa w dobrej zdrowotności, a przy tym ma na względzie opłacalność..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here