Czy pogoda pozwoli na zabieg zapobiegawczy?

parch jabłoni

Wypatrujemy okna pogodowego na wykonanie zabiegu zapobiegawczego przed parchem jabłoni. Jak na razie prognozy pogody jednak nie wskazują, aby taki moment można było łatwo znaleźć. Możliwe, że w niektórych lokalizacjach okno pogodowe będziemy mieli w sobotę na wieczór.

Na pewno możemy powiedzieć, że natura zaskoczyła nas po raz kolejny. Z pewnością nikt nie przypuszczał, że wiosna przywita nas tak długotrwałymi opadami deszczu. Co ciekawe, jak na razie prognozy pogody nie przewidują poprawy i kolejny tydzień ma również upłynąć pod znakiem wyjątkowo deszczowej pogody.

Na początku tygodnia z badań wynikało, że około 5% zarodników jest dojrzałych i gotowych do wysiewu. Modele chorobowe parcha jabłoni zaczęły już wskazywać zagrożenie. Jak na razie, w większości lokalizacji są infekcje słabe i rosną w kierunku średnich.

Przy takim układzie warunków zalecane jest powtórzenie zabiegu zapobiegawczego. Jeśli tkanki liściowej jest bardzo mało, do fazy mysiego ucha poleca się wykonanie zabiegu z użyciem preparatów miedziowych. Jeśli faza jest bardziej zaawansowana należy użyć środka na bazie ditianonu. Więcej tutaj: PARCH JABŁONI. Możliwe infekcje. Komunikat Sadowniczy PROCAM z dnia 16.04.2021

Niestety, aby móc wykonać zabieg potrzebne jest okno pogodowe, a patrząc na prognozy raczej trudno będzie wstrzelić się w odpowiedni moment. Na cały kolejny tydzień zapowiadane są opady deszczu. Część sadowników planuje zabieg na sobotę wieczór – wtedy mają być najbardziej optymalne warunki. Zabiegi prawdopodobnie będzie można wykonać jeszcze w niedzielne przedpołudnie zanim wzrośnie siła wiatru. W wielu lokalizacjach wykresy mówią jasno – okna pogodowego na zabieg, jak na razie brak. Można go wykonać, ale na własną odpowiedzialność.

 

okno pogodoweMiejscowość: Otaląż, pow. grójecki, czerwony kolor – nie wykonywać, żółty – na własną odpowiedzialność
Źródło grafiki: agrosmartlab.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności