Sól Chevreula w winnicach

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

test winnica

Miedź wciąż jest nieodłączną częścią odżywiania winorośli. Od lat wprowadzane są zmiany zmierzające do ograniczenia dawek czystej miedzi na hektar lub całkowitego zakazu jej stosowania. Dlatego każdy preparat miedziowy, który pozwala na zmniejszenie dawki czystej miedzi może być bardzo korzystny nie tylko dla ekologicznej uprawy winorośli. 

Czeska spółka AGRA GROUP A.S. przeprowadziła w latach 2020-2023 serię badań dotyczących soli Chevreula. Jest to własnościowa forma chroniona patentem, wysoce skutecznego związku miedzi. Sól Chevreula charakteryzuje się wzorem Cu2SO3 ·CuSO3 ·2H2O, gdzie miedź występuje na dwóch stopniach utlenienia Cu2+ i Cu⁺. Kompleks składników odżywczych wspiera szeroki zakres procesów fizjologicznych, poprawiając stan odżywienia i stymulując prawidłowy metabolizm roślin.

DOŚWIADCZENIE

W ubiegłym roku przeprowadzono obserwacje w winnicy na Uniwersytecie Mendla w Brnie – Wydział Ogrodnictwa w Lednici. Doświadczalna winnica z odmianą ‘Pinot Noir’ była stale oceniana od fazy wzrostu BBCH 15 do BBCH 85 pod kątem stanu zdrowotnego (Tabela 1). Po zbiorach oceniano również zawartość biochemiczną jagód.

Warto zauważyć, że rok wegetacyjny 2023 był stosunkowo obfity w opady deszczu, więc ryzyko chorób grzybicznych, takich jak mączniak rzekomy (Plasmopara viticola), było bardzo duże, wręcz katastrofalne. Połączenie wysokiej temperatury i deszczowej pogody zaowocowało warunkami odpowiednimi do infekcji mączniakiem w aż dziewięciu terminach.

Eksperyment z solą Chevreulą został przeprowadzony w kilku powtórzeniach z różnymi dawkami hektarowymi (A-1l/ha, B-1,5l/ha, C-2l/ha) i porównany z nietraktowaną kontrolą i standardowymi zabiegami ochronnymi. Ze względu na chłodną wiosnę i opóźniony początek wschodów winorośli (kwiecień/maj), pierwotną infekcję odnotowano 14 maja 2023 r. (Σ 19,8 mm). Do połowy maja długość winorośli wynosiła mniej niż 10 cm, co było niewątpliwym znakiem o nieprawidłowym metabolizmie roślin, a tym samym większej podatności na infekcje Plasmopara viticola. Kolejne intensywne presje choroby odnotowano w dniach 16-17 maja 2023 r. (Σ 62,60 mm), 1 sierpnia 2023 r. (Σ 14,76 mm), 5-6 sierpnia 2023 r. (Σ 46,44 mm) i 26 sierpnia 2023 r. (Σ 15,84 mm).

Doprowadziło to do dalszego występowania objawów mączniaka co obserwowano podczas oceny wizualnej gron i liści. Sól Chevreula była stosowana 7 razy w sezonie wegetacyjnym, na podstawie prognoz meteorologicznych. Różnice między kombinacjami i częściowe wyniki były widoczne już latem.

 

Tabela 1
Termin aplikacji Faza BBCH Faza fenologiczna
22.05.2023 15 Rozwinięty 5 liść
07.06.2023 60 Pierwsze kołpaczki odłączone od gniazda
19.06.2023 69 Koniec kwitnienia
30.06.2023 75 Jagody wielkości groszku 
14.07.2023 79 Większość jagód twarda
31.07.2023 81 Początek dojrzewania
11.08.2023 85 Mięknięcie jagód

 

OBSERWACJE

Końcowa ocena doświadczenia (rysunek 1) dla kombinacji (C) z pełną zalecaną dawką soli Chevreula wykazała jej najwyższą skuteczność w zwalczaniu mączniaka rzekomego. Zarówno liście, jak i winogrona nie przejawiały objawów choroby, co zapewniało intensywną fotosyntezę przez cały sezon wegetacyjny (grafiki w artykule). Warto zauważyć, że w wariancie (C), całkowita liczba aplikacji w sezonie wynosiła tylko 700 g miedzi na hektar!

Doskonała kondycja liści przez cały sezon wegetacyjny znalazła również pozytywne odzwierciedlenie w zebranych winogronach. Waga jagód wykazała pozytywny wpływ soli Chevreula – podczas jej stosowania w kombinacji (C), winogrona odznaczyły się największą masą w całym doświadczeniu (Tabela 2).

Tabela 2.
Kombinacja Waga jagody (g)
Kombinacja bez ochrony 1,29
Standardowa ochrona roślin 1,57
Sól Chevreula (A) 1,40
Sól Chevreula (B) 1,39
Sól Chevreula (C) 1,60

 

WNIOSKI

Eksperyment wykazał, że przy użyciu soli Chevreula zgodnie z zalecaną dawką oraz w oparciu o dane meteorologiczne, można stosować preparaty miedziowe w sposób przyjazny dla środowiska przy niewielkiej liczbie zabiegów. Eksperyment wykazał, że zastosowanie niższej dawki jest niewystarczające i może nie zahamować rozwoju mączniaka rzekomego. Ocena wizualna potwierdziła również wpływ na wigor owoców i dobrą kondycję blaszek liściowych. Liście w kombinacji (C) były w pełni funkcjonalne do końca sezonu wegetacyjnego i nie wykazywały żadnych objawów choroby. Dawka dla tego wariantu spełnia wymagania dotyczące eliminacji choroby.

Sól Chevreula zasadniczo funkcjonuje jak środek ochrony roślin na bazie miedzi. Jeśli sadownik zdecyduje się zastosować sól Chevreula tylko w sposób uzupełniający, zalecana jest przynajmniej 2-3 krotna aplikacja w sezonie wegetacyjnym, zwłaszcza gdy występuje ryzyko stresów abiotycznych. Sól Chevreula jest dostępna wyłącznie w nawozie CHEVRI Cu-Combi®, który jest również zarejestrowany do stosowania w uprawach ekologicznych.

 

Zalecana dawka dla winnic wynosi 2 l/ha.

CHEVRI Cu-Combi dostępny jest w punktach dystrybucji AGRA Polska, więcej informacji pod numerem telefonu +48 451 599 876

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here