Ochrona przedzbiocza jabłek z wykorzystaniem Geoxe 50WG

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Gala Brookfield

Jesteśmy na ostatniej prostej przed zbiorami jabłek. Przed nami konieczność podjęcia decyzji, co do przechowywania jabłek. Podobnie jak w poprzednim roku, decyzję utrudnia aspekt ekonomiczny. Nie bez znaczenia jest też duża presja ze strony parcha. Niemniej, jeśli udało nam się wyprodukować jabłka wysokiej jakości i decydujemy się na ich przechowywanie, powinniśmy odpowiednio dobrać strategię ochrony przedzbiorczej.

Nierzadko zdarza nam się powtarzać, że sezon w ochronie jest trudny. Prawdą jest natomiast, że każdy nowy sezon przynosi inne wyzwania. W tym roku zdecydowanie największym problemem okazała się presja ze strony parcha jabłoni. Kluczowe znaczenie odegrały tutaj częste opady deszczu wiosną. Warunki pogodowe wymuszały szczelny program ochrony. A trzeba też powiedzieć, że konieczność częstych zabiegów nie szła w parze z oszczędnościami, na jakie chcieli postawić sadownicy ze względu na sytuację rynkową.

Z jednej strony była zatem chęć obniżenia kosztów produkcji, a z drugiej konieczność systematycznej ochrony. Efekt, niestety, dobrze znamy. W czerwcu na liściach, ale również na zawiązkach, pojawiły się plamy parcha. Oczywiście, przy szczelnej ochronie występowały one sporadycznie, ale z drugiej strony, tam gdzie zastosowany program ochrony okazał się niewystarczający, presja była ogromna.

Do zbiorów jabłek i gruszek już niedługa droga. W tym czasie należy zdecydować, czy jabłka będą przechowywane. Pojawia się podobny dylemat jak w ubiegłym roku – jaką strategię przyjąć? Z jednej strony z pewnością duża część jabłek trafi do zakładów przetwórczych właśnie ze względu na porażenie przez parcha jabłoni. Nie powinniśmy jednak spodziewać się nadzwyczajnych wolumenów – takie jabłka nie dorastają do zadowalających rozmiarów.

Mamy też w pamięci przymrozki i obserwowane słabsze plonowanie niektórych odmian (np. grupa Jonagolda, Ligol i Idared). Mniejsze plony mają odzwierciedlenie również w prognozach zbiorów, które wskazują na mniejsze wolumeny względem ubiegłego roku.

Jednak trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja rynkowa. Wiele zależało będzie także od pogody tuż przed zbiorami i w ich trakcie. Na razie borykamy się z falą upałów, jednak wiele może się jeszcze zmienić. Deszczowa aura z pewnością spotęguje zagrożenie ze strony chorób grzybowych.

Niemniej biorąc pod uwagę trudności w ochronie przed parchem jabłoni, sadownicy, którym udało się utrzymać wysoką jakość jabłek i decydują się na przechowywanie owoców, powinni przeprowadzić skuteczny program ochrony przedzbiorczej. Na 4-6 tygodni przed zbiorem ochrona powinna skupiać się na zastosowaniu preparatów zawierających kaptan (z uwzględnieniem okresu karencji), a także wykorzystaniu specjalistycznych preparatów chroniących przed chorobami przechowalniczymi. Przy czym, typowe zabiegi przedzbiorcze  wykonujemy na około 2 tygodni przed zbiorem.

Jednym z polecanych rozwiązań jest zastosowanie preparatu Geoxe 50WG zawierającego substancję czynną – fludioksonil. Warto podkreślić obecność tylko jednej substancji aktywnej i bardzo niski poziom pozostałości (5-25% MRL EU dla FDL w czasie zbioru). Jest to ważne zwłaszcza dla tych producentów, którzy produkują jabłka z uwzględnieniem niższej liczby pozostałości i dostarczają owoce do wymagających supermarketów.

Geoxe 50WG to preparat zarejestrowany przeciwko patogenom powodującym następujące choroby przechowalnicze:

  • gorzka zgnilizna jabłek (Gloeosporium sp. syn. Pezicula sp.)
  • szara pleśń (Botrytis cinerea)
  • sina pleśń jabłek/mokra zgnilizna (powodowana przez Pennicillium expansum)

Stosowanie:

  • Zalecane są 2 opryski w sezonie. Zaleca się oprysk 14-10 dni oraz 7-3 dni przed zbiorem owoców.
  • Minimalny odstęp pomiędzy zabiegami – 7 dni
  • Karencja: 3 dni
  • Dawka: maksymalna 0,45 kg/ha, lub optymalna 0,25 kg/10000 m2 ściany owoconośnej

Fludioksonil to substancja czynna, która oddziałuje na funkcje błony komórkowej oraz syntezę aminokwasów patogena. Działanie polega na zahamowaniu tworzenia i kiełkowania zarodników konidialnych oraz, w mniejszym stopniu, wzrostu grzybni. Fludioksonil nie jest systemiczny, jednak ma zdolność wnikania do tkanki. Wykazuje silne działanie zapobiegawcze. Jest bardzo trudno zmywalny przez deszcz.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here