Od 1 grudnia 2022 i przez cały rok 2023 rolnicy będą mogli korzystać z energii elektrycznej po cenie gwarantowanej 785 zł za MWh lub z ulgi do 3000 kWh. Przypominamy, że czas na składanie wniosków mija 30 listopada.
W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej, sejm zdecydował o zamrożeniu cen prądu w przyszłym roku. Decyzję opisuje ustawa z 27 października 2022 o środkach nadzwyczajnych. Wprowadza ona mechanizmy ceny maksymalnej za prąd stosowanej w rozliczeniach z uprawnionymi odbiorcami. W myśl ustawy uprawnionymi odbiorcami są firmy (MŚP), ale także gospodarstwa domowe oraz tzw. odbiorcy wrażliwi.
W ustawie, obok mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które będą mogły korzystać z niższej ceny przez cały 2023 rok wymienia się także producenta rolnego „będącego osobą fizyczną wpisaną do ewidencji producentów, lub osobą fizyczną prowadzącą dział specjalny produkcji rolnej „. Chodzi o rolników rozliczających prąd w taryfie C. Będą oni mogli liczyć na gwarantowaną cenę energii w 2023 roku na poziomie 785 zł/MWh. W tym wypadku wnioski należy złożyć do 30 listopada 2022 roku. Maksymalna cena prądu dla producentów rolnych i firm ma obowiązywać do poziomu 90% zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od 1 grudnia 2020 do 31 grudnia 2021 roku.
Wspomniana ustawa gwarantuje rolnikom rozliczającym się w taryfie G stałą cenę prądu w 2023 roku na obecnym poziomie do limitu 3000 kWh rocznie. Po przekroczeniu tego limitu producenci rolni będą płacić za prąd zgodnie z obowiązującą ich taryfą. Oświadczenie należy złożyć do swojego dostawcy energii elektrycznej jak najszybciej. Pamiętajmy, że jeśli nie zrobimy tego do 30 czerwca 2023 roku, tracimy możliwość skorzystania z ulgi w przyszłym roku. Do tego terminu mamy również czas na złożeniu wniosku o poszerzenie limitu zużycia do 3000 kWh.