Bardzo duże zmiany w danych GUS, chodzi o koncentrat jabłkowy i mrożone maliny z Ukrainy

Po ostatniej aktualizacji bazy danych Głównego Urzędu Statystycznego obraz importu przetworzonych owoców z Ukrainy znacząco się zmienił. Urząd wyjaśnił nam, że dane za styczeń i luty były niepełne, stąd tak duże różnice.

KONCENTRAT JABŁKOWY

Od początku roku dwukrotnie informowaliśmy o bardzo małym, wręcz symbolicznym imporcie koncentratu jabłkowego z Ukrainy. Bazowaliśmy na danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według danych dostępnych przed miesiącem było to odpowiednio 203 tony w styczniu i 212 ton w lutym. Krótko mówiąc ilości nic nieznaczące w stosunku do polskiej produkcji. Najnowsza aktualizacja bazy SWAID to zupełnie inne dane za cały pierwszy kwartał 2023 roku.

Zgodnie z najnowszymi danymi import koncentratu jabłkowego z Ukrainy w tym roku wyniósł:

  • styczeń     – 3052 tony (zamiast 203 ton)
  • luty           – 2949 ton (zamiast 212 ton)
  • marzec      – 522 tony

Sumarycznie do naszego kraju w pierwszym kwartale sprowadzono 9,5 tysiąca ton. 68% tego wolumenu pochodziło z Ukrainy. Niemniej w pierwszym kwartale ubiegłego roku import był większy i wyniósł 11,7 tysiąca ton.

 

MROŻONE MALINY

Podobnie prezentuje się kwestia sprowadzanych z Ukrainy mrożonych malin. Po aktualizacji bazy danych GUS-u dane są wielokrotnie wyższe. Przed miesiącem informowaliśmy, że import wyniósł symboliczne 68 ton w styczniu i 21 ton w lutym. Najnowsze dane prezentują się następująco:

  • styczeń     – 1684 tony (zamiast 68 ton)
  • luty           – 1759 ton (zamiast 21 ton)
  • marzec      – 2317 ton

Całkowity import mrożonych malin w pierwszym kwartale wyniósł 7165 ton, 80% tego wolumenu pochodziło z Ukrainy. Ponadto jest to wolumen niemal 2-krotnie wyższy niż rok temu w analogicznym okresie.

 

Odpowiedź GUS-u

W sprawie tak znaczących różnic w danych zwróciliśmy się z zapytaniem do Głównego Urzędu Statystycznego. Wydział współpracy z mediami poinformował nas, że „(…) zbiór z danymi z handlu zagranicznego za bieżące okresy ma charakter otwarty i w związku z tym co miesiąc ulega zmianie, gdyż zostają do niego wprowadzane korekty z nadesłanych bądź spóźnionych zgłoszeń. Dlatego widoczna jest zmiana danych w stosunku do tych w poprzedniego miesiąca.

Ponadto, w obecnym zbiorze, tak jak wspomniano w informacji sygnalnej, dane za okres styczeń – marzec 2023 r. zostały uzupełnione o niezarejestrowane zgłoszenia celne za miesiące wcześniejsze br., czyli styczeń oraz luty

Ponadto informujemy, że zbiór z bieżącym rokiem co miesiąc ulega aktualizacji, a tym samym dane w nim zawarte, może w mniejszym stopniu niż to miało miejsce obecnie, co miesiąc będą się różnić.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here