Ceny gazu nie takie straszne? Zarobki wyższe o 500% niż rok temu

Chociaż w 3 kwartale tego roku Grupa Azoty wygenerowała stratę na poziomie 72 milionów złotych to pomimo to zysk netto liczony od początku roku jest o prawie 500% wyższy niż rok temu. Jak widać rosnące koszty są w jakimś sposób rekompensowane…

Grupa Azoty opublikowała swoje wyniki finansowe za 3 kwartały tego roku. Jako główną przyczynę wzrostów cen nawozów wymienia się w nim wzrost cen surowców energetycznych. Jest to faktem, którego nie sposób podważyć. Niemniej marże Grupy Azoty również musiały wzrosnąć skoro spółka wygenerowała zysk o 498% wyższy niż w 3 kwartałach ubiegłego roku.

Przez 9 miesięcy 2021 roku Grupa Azoty zarobiła 267 milionów złotych. W tym samym okresie tego roku 1,60 miliarda złotych. Wstrzymanie produkcji w sierpniu spowodowało wspomniane straty finansowe w 3 kwartale. Niemniej w październiku została ona wznowiona. Co więcej w październiku i listopadzie spadały ceny gazu ziemnego. Ceny nawozów produkowanych przez spółkę spadły tylko nieznacznie. Zatem można spodziewać się, że raport roczny zakończy się rekordowymi zyskami, a czwarty kwartał roku „odrobi” straty z sierpnia i września.

zysk nettoJak czytamy w raporcie: W Segmencie Agro raportowany kwartał był okresem dalszych wzrostów cen surowców wykorzystywanych w procesach produkcji nawozów, w szczególności gazu ziemnego. Ceny gazu ziemnego w tym okresie kontynuowały dynamiczne wzrosty zapoczątkowane w II półroczu 2021 roku, osiągając najwyższe poziomy pod koniec sierpnia 2022 roku. Średnia cena rynkowa gazu ziemnego w III kwartale 2022 roku w relacji do analogicznego okresu roku ubiegłego była wyższa o ponad 300%. Konsekwencją rekordowych giełdowych cen gazu ziemnego była decyzja podjęta w sierpniu 2022 roku o czasowym ograniczeniu produkcji w trzech kluczowych spółkach.

źródło: tarnow.grupaazoty.com / Skonsolidowany raport okresowy Grupy Kapitałowej Grupa Azoty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here