Ceny jabłek w grupach producenckich – 25 stycznia 2022

jabłka w grupach producenckich

Ceny zakupu jabłek deserowych na sortowanie pozostają praktycznie niezmienne. Nadal realne ceny popularnych odmian po sortowaniu są równe połowie kosztu produkcji i przechowania w obecnym sezonie.

Niezmiennie najdroższe są paskowane sporty Gali. Maksymalne ceny za wysoką jakość to 1,80 – 1,90 zł za kilogram w przypadku jabłek od 70 do 90 milimetrów. Znacznie tańsze są sporty z rozmytym rumieńcem (1,20 – 1,30 zł/kg) oraz Gala Must (1,00 – 1,10 zł/kg).

Bardzo dobrze w tym sezonie prezentują się ceny Boskoopa. Przez listopad i grudzień odmiana niemal zrównała się cenowo z najbardziej poszukiwanymi sportami Gali. Obecnie za Boskoopa od 70 do 90 milimetrów sadownicy otrzymają 1,60 zł za kilogram.

Rozczarowują natomiast ceny Goldena Deliciousa oraz sportów Red Deliciousa. Stawki oferowane za obie odmiany we wspomnianych już sortach oscylują najczęściej na poziomie 1,20 zł za kilogram. Ceny popularnych odmian (Szampion, Ligol, Jonagored) pozostają niezmienne na poziomie 0,80 zł za kilogram co realnie oznacza średnie ceny partii na poziomie o 15 – 20 groszy niższym. O symboliczne 10 groszy droższy jest Red Jonaprince.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here