Jabłka w Broniszach o połowę droższe niż rok temu

Na Rynku Hurtowym w Broniszach jest mniej jabłek, gruszek i śliwek, więc ich ich ceny są wyższe. Jabłka są o połowę droższe niż rok temu, śliwki nawet dwukrotnie droższe – informuje Rynek.

Będzie to rok producenta – mówią sadownicy, producenci jabłek – oczywiście tego, który owoce w tym roku ma. Ze względu na kwietniowe i majowe mrozy wiele jabłoni potraciło kwiaty lub z powodu chłodów pszczoły nie zapyliły kwiatów. Najbardziej uszkodzone są w tym roku stare odmiany takie jak Lobo, Cortland, Jonagoldy i Idared. Najmniej ucierpiały Gloster, Ligol, Gala i Šampion.

Bardzo duże straty w sadach jabłoniowych i gruszowych są w rejonie sadowniczym Warki i Grójca, w mniejszym stopniu ucierpiały sady w zachodniej części Polski.

Ceny jabłek, w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach, wahają się od 30 zł do 45 zł za skrzynkę 15 kg, czyli od 2 do 3 zł za kilogram. Jest to o połowę więcej niż rok temu. Przetwórnie na Mazowszu płacą producentom, w zależności od podaży, do 80 groszy za kilogram jabłek.

Śliwek może być w tym roku mniej nawet 40%, co oczywiście wpływa na ceny, które w ofercie Rynku Hurtowego Bronisze są w przypadku niektórych odmian nawet dwukrotnie droższe porównując z cenami 2016 r. Teraz ceny wahają się od 3,50 do 6 zł za krajowe węgierki i odmiany wielkoowocowe.

Mniej mamy gruszek i są one znacznie mniejsze, z powodu braku w owocach gniazd nasiennych.

Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię