Jabłka przemysłowe – stawki poniżej 0,50 zł/kg nie wynikają z obniżek na zakładach

jabłko przemysłowe

Są punkty skupu, gdzie sadownicy dowiadują się o cenie poniżej 0,50 zł/kg. Należy wiedzieć, że lokalne spadki nie wynikają z obniżek na zakładach przetwórczych.

Ceny jabłek przemysłowych nie ulegają znaczącym zmianom po ostatnich (zapowiadanych przez branżę) obniżkach cen skupu. Obecnie najczęściej spotkamy się ze stawkami od 0,50 do 0,55 zł za kilogram netto.

Oferty poniżej 0,50 zł/kg również się zdarzają, jednak są w zdecydowanej mniejszości. Warto dodać, że ceny na zakładach są stabilne, zatem najniższe oferty nie są wynikiem uwarunkowań rynkowych, a indywidualnej polityki handlowej pośredników. Jak dowiadujemy się od przedsiębiorców z branży, ceny w zbycie najczęściej wahają się od 0,58 do 0,63 zł/kg. Nieoficjalnie mówi się również, że, największe firmy naciskały na mniejsze zakłady, aby te obniżyły ceny skupu. Jak widać te nie uległy presji.

W ostatnim czasie wyraźnie wzrosły popyt i ceny jabłek na musy i przeciery. Za Szampiona czy Goldena Deliciousa spotkamy się z ofertami od 0,65 do 0,70 zł/kg.

Z jabłek przemysłowych najwyższe ceny dotyczą tradycyjnie jabłek na obieranie. W tym wypadku dominują stawki na poziomie 0,80 zł/kg. Równocześnie są pośrednicy, którzy liczą na zakup po cenie 0,60 zł/kg, co jest skutecznie weryfikowane przez sadowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here