Ropa, olej napędowy i koszty produkcji w górę

paliwo rolnicze

Od cen paliw zależą w mniejszym lub większym stopniu ceny tysięcy produktów i usług. Ceny te przekładają się także na koszty produkcji owoców. Dziś paliwa w hurcie po raz kolejny drożeją.

Dziś PKN Orlen opublikował nowe ceny paliw w hurcie. Litr oleju napędowego kosztuje dziś 5,83 zł za litr. Jest to wzrost o 26 groszy w stosunku do dnia wczorajszego. Droższe paliwo to wyższe koszty wyprodukowania i transportu wszystkich owoców.

Niestety sytuacja międzynarodowa, na którą nie mamy wpływu sprawia, że na nic nie zdała się tarcza antyinflacyjna. Obniżony VAT na paliwa dał bardzo krótkie efekty dla klientów indywidualnych. O paliwach po 5,00 zł za litr niestety powinniśmy na jakiś czas zapomnieć i wyceniać naszą pracę i produkty zgodnie z nowymi realiami. Jeśli przy dzisiejszej cenie hurtowej do oleju napędowego doliczymy 25% VAT, koszty transportu i marżę to otrzymamy cenę na stacji rzędy 7,60 – 7,70 zł za litr.

Sytuacja jest przede wszystkim wypadkową tego, co dzieje się na rynku ropy naftowej. Ta od grudnia powoli, lecz systematycznie drożeje. Niemniej największe wzrosty są notowane od momentu inwazji Rosji na Ukrainę. Dziś w południe baryłka kosztowała 108 dolarów. Ceny hurtowe zależą ponadto od kursu dolara, popytu na paliwa i krajowych podatków.

cena ropy
Cena baryłki ropy naftowej. Źródło: www.stooq.pl

paliwa Orlen

6 KOMENTARZE

 1. Ale po co tu pisać o kosztach paliwa że idą w górę i o wszystkich kosztach. Koszty idą od paru lat do góry(nie tylko paliwa) i większość nie potrafi dodać 2 plus 2. I tak jak będzie urodzaj to cena za produkty będzie ta sama jak mamy obecnie albo nizsza. Zacznijcie liczyć koszty i swoją pracę która jest najcenniejsza a schodzi na drugi plan. Tylko u nas jest tak 1 rok zarobisz a 4 lata dołożysz żadna firma na coś takiego by sobie nie pozwoliła tylko upadłość ogłosiła.

 2. Trzeba każde jabłuszko zebrać i sprzedać bo to grzech marnować żywność.gleba może się zakwasić a sąsiad pęknąć że śmiechu,ze sobie nie radzimy.
  Nieważna cena.musi być posprzątane i już

 3. Tak.jest szansa.najpierw zabija im się generała prawie zaczyna wojne a teraz co????
  Juz dogadali się w sprawie programu atomowego???
  Zdjęli im sankcje???

  Nawet to że się dogadają nic nie zmieni bo wydobycie zwiększy się za kilka miesięcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here