Wyraźne ożywienie na rynku gruszek. Rosną ceny

ceny gruszek 2023

W ostatnim czasie wyraźnie wzrósł popyt na gruszki w krajach Beneluksu, ale również w Polsce. W związku z tym rosną też ceny. Tyle w dużym skrócie oznacza dostęp do rynków wschodnich.

W ostatnim tygodniu wyraźnie wzrósł popyt na gruszki, przede wszystkim na dominującą w uprawię i handlu odmianę Konferencja. Oferty za wagę w skrzyni wynoszą obecnie 3,50 – 3,70 zł/kg, ale mówi się też o wyższych stawkach.  Popyt ma także odzwierciedlenie w płatnościach gotówkowych przy załadunku w gospodarstwie.

Wzrosty cen dotarły także na rynki hurtowe. 20-kilogramowa skrzynka Konferencji jakości premium to ceny wywoławcze nawet na poziomie 90 zł (4,50 zł/kg). Dominuje stawka 80 zł za skrzynkę (4,00 zł/kg). Zestawiając to z aktualnymi maksymalnymi cenami zakupu za wagę w skrzyni w najbliższym czasie zapewne będziemy notowali kolejne wzrosty.

W Belgii i Holandii ceny wysortowanych gruszek najwyższej jakości od połowy stycznia przekraczają poziom 1,00 euro za kilogram (4,71 zł/kg). To co dziś obserwujemy na rynku gruszek jest przede wszystkim wynikiem eksportu na Białoruś i do Kazachstanu. Warto przypomnieć, że gruszki nie są objęte embargiem trwającym do końca czerwca 2023.

Warto sprawdzić także ceny Konferencji na belgijskich notowaniach. Mniejsze kalibry drugiej klasy zdrożały na zachodzie o 10 – 12 centów (0,47 – 0,56 zł) od początku roku. Jeszcze większy wzrost dotyczy większych kalibrów gruszek. Konferencja w rozmiarach 65 – 70 to wzrosty na poziomie 20 – 30 centów (0,94 – 1,41 zł/kg). To właśnie takie owoce kierowane są na wschód. Oczywiście, rosną także ceny gruszek najwyżej jakości, choć w mniejszym stopniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here