„Afera wizowa” z sadownictwem w tle

zbiory

Nie milkną echa „afery wizowej”. Nieprawidłowości w wydawaniu wiz z domniemaną korupcją w tle mogą negatywnie odbić się również na branży sadowniczej.

Na czym miała polegać „afera wizowa”?

Tak zwana afera wizowa dotyczy sprowadzania do Polski imigrantów z korupcją w tle. Wizy umożliwiające wjazd do Polski miały być wydawane za pokaźne kwoty w kilku krajach arabskich i azjatyckich. Śledztwo prowadzi prokuratura razem z CBA. Dziennikarze i politycy pytają, skąd osoby pragnące pracować w Polsce dysponowały kwotami ponad 10 000 złotych? Takie ponoć miały obowiązywać stawki. Sprawę zbada ponadto Najwyższa Izba Kontroli.

Sadownictwo w tle…

Przedstawiciele związków branżowych obawiają się, że cała ta sprawa negatywnie odbije się wydawaniu wiz w przyszłości. Niezależnie od skali nieprawidłowości, tego typu afery będą szkodziły imigracji zarobkowej do Polski. Przyznają Mirosław Maliszewski (ZSRP) i Bartłomiej Milczarek (SPPB) na łamach portalu money.pl

Polacy coraz mniej chętnie decydują się na pracę w sadownictwie. W związku z tym konieczne jest uzupełnianie niedoborów pracownikami z zagranicy. Eksperci zgodnie twierdzą, omawiana afera nie przyniesie niczego dobrego w kwestii zatrudnienia obcokrajowców w sadownictwie.

Bez pracowników z zagranicy nie zbierzemy owoców

Polskie społeczeństwo się starzeje, a na rynku pracy dostrzegalne są coraz większe niedobory. Przedsiębiorcy zgodnie przyznają, że bez imigracji zarobkowej nie będzie możliwy wzrost gospodarczy w Polsce. Podobnie jest w ogrodnictwie. Bez pracowników spoza kraju nie zbierzemy truskawek, borówek czy jabłek.

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, „źródło” pracowników na Ukrainie powoli wysycha już od wielu miesięcy. Stąd aktywność zarówno przedsiębiorców i związków branżowych o wypracowanie z rządem mechanizmów, aby umożliwić przyjazd do Polski pracownikom z Azji (Indie, Bangladesz, Nepal, Uzbekistan itd.)

4 KOMENTARZE

 1. ” Mieli brać 10 tys” ale nie pisze że brali, i żadnych dowodów.
  Nie jedna kobita też już miała być w ciąży a nie była.

  Niech sadownicy jeszcze więcej nasadzą, I spadnie cena do zera. To powiedzą że cena wina rządu.

 2. Tak ,tak..mieli brać….aferka jak skazał towarzysz Jarosław
  Tylko służby 5 krajów o tym trąbiły od roku

  Rozmiękczanie afery przed wyborami nic nie da bo muszą polecieć głowy i całkowicie trzeba zmienić system

  Mogli wpuścić terrorystów i co godzi w bezpieczeństwo narodowe i nikt o tym nawet się nie zająknął

  A Kaczyński jajca se robi pytaniem w referendum o uchodźców…. komediant

  • Jajca to ty masz zamiast mózgu. A po co nam te emigranci? A nie uchodźcy. Wlacz sobie na jutubie/ Stutgard zamieszki/ to zobaczysz wqtache i bitwę z policją niemiecką. To PIS wykrył a nie Niemce. Bo oni skakają z radości jak do Polski się jakiś wymknie, to wszyscy jeszcze im pomogli A nie trąbili.

 3. Pisiory wydały 137 tys pozwoleń na pracę dla muzułmanów tylko w 2022….

  137 tys a pieszo o relokacji 2 tys

  Czujesz różnice pisiorze???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here