Belgia: „Sezon dla Jonagoldów zakończy się dość wcześnie”

Jonagoldy

W serwisie agf.nl ukazał się artykuł dotyczący tegorocznych zbiorów jabłek i gruszek w Belgii. Głos zabrał w nim jeden z producentów, Yves Wolfcarius z Wolfcarius Fruit. Jak wyjaśnia, tegoroczne zbiory Jonagoldów ocenia na połowę mniejsze niż rok wcześniej.

Prawie wszystkie owoce belgijskie zostały zebrane i schowane do chłodni. Wyjątek stanowi kilka późnych odmian, na przykład Magic Star. Jeśli chodzi o gruszki, plon i jakość są bardzo dobre. Na razie handel jest przez to dość spokojny, a ceny przeciętne. 

Zupełnie inaczej wygląda kwestia z jabłkami. Największy spadek produkcji dotyczy odmiany Jonagold. W ubiegłym roku plony były bardzo dobre, więc dało o sobie znać zjawisko przemienności, do tego doszły przymrozki, poparzenia słoneczne i uszkodzenia w wyniku gradobić. 

“Szacuję, że w tym roku zebraliśmy mniej niż połowę Jonagoldów. Myślę, że sezon dla Jonagoldów w Belgii zakończy się dość wcześnie i krajowa produkcja nie wystarczy na cały sezon handlowy” – mówi. 

Wydajność jest bardzo rozczarowująca, ale ze względu na ograniczone wolumeny ceny są na zadowalającym poziomie. W Belgii jabłka odmiany Boskoop wypadły lepiej, jeśli chodzi o plonowanie, niż Jonagold i Gala, zbiory Granny Smitha i Braeburn również wypadają w tym roku pozytywnie. Podobnie Magic Star. 

 

Źródło: agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności