Bronisze: Jakie odmiany najtańsze, a jakie najdroższe?

lobo

Zarówno na rynku w Broniszach jak i na innych rynkach hurtowych można kupić praktycznie wszystkie odmiany jabłek (z wyjątkiem letnich). Które z nich są najtańsze, a które najdroższe?

Jak przystało na wolny rynek najtańsze są produkty, których jest najwięcej. Najtaniej sadowniczy sprzedadzą najpowszechniej uprawiane odmiany takie jak: Ligol, Szampion, Red Jonaprince czy Jonagored. Ceny w przypadku najwyższej jakości czasem nieznacznie przekraczają 20 zł za skrzynkę (1,33 zł/kg). Niemniej najwięcej transakcji jest zawieranych poniżej wspomnianej kwoty (17 – 18 zł). Drobne sorty są sprzedawane zazwyczaj po 15 zł za skrzynkę i mniej (1,00 zł/kg).

Najdroższe są odmiany najbardziej poszukiwane przez konsumentów. Schemat popytu jest powielany przez hurtowników co pozwala „cenić się” producentom wybranych odmian. W tym wypadku produkcja najdroższych odmian nie jest tak duża jak w poprzednim wypadku. Corland, Empire i Boskoop. Za te odmiany sadownicy otrzymają maksymalnie 30 zł za skrzynkę (2,00 zł/kg). Przy założeniu sprzedaży mniejszych ilości.

W poprzednich sezonach w tym gronie było także Lobo. Niemniej w tym wypadku widać pokłosie rosnących nasadzeń. W ostatnich latach znacznie przybyło kwater z Lobo co wynikało właśnie z wyższych jego cen w handlu hurtowym. Obecna większa produkcja to niższe ceny. Jak na razie Lobo nieco odstaje od najdroższych odmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here