Ceny drzewek jabłoni i wiśni na targowisku w Białej Rawskiej [08.11.2023]

ceny drzewek 2023

Jesień i wiosna to tradycyjnie czas, kiedy na targowiskach w zagłębiach sadowniczych pojawiają się również szkółkarze. Jak co roku, w środy w Białej Rawskiej swoje drzewka oferuje wielu producentów. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny drzewek w dniu 8.11.2023.

Chociaż nie można powiedzieć, że nie ma zainteresowania drzewkami, ruch na dzisiejszym targowisku w Białej Rawskiej należy określić na średnim poziomie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zazwyczaj to wiosną obserwujemy większy popyt.

Jeśli chodzi o drzewka jabłoni – ceny kształtują się zazwyczaj w przedziale od 8 do 9 zł (6-7 drugi sort) za sztukę w zależności od odmiany i jakości materiału. Warto przypomnieć, że w 2022 ceny były znacznie niższe i wynosiły od 5 do 7 zł za drzewko. Aktualnie wzrosły, jednak w głównej mierze nie jest odpowiedzialny za to większy popyt, a mniejsza produkcja materiału szkółkarskiego.

Jeśli chodzi o wiśnie, niezmiennie od kilku sezonów w przypadku Łutówki obserwujemy wzrost cen, co związane jest z wymianą nasadzeń i docelowo – zbiorem mechanicznym. Dziś ceny oferowane przez szkółkarzy to od 12 do 15 zł za sztukę.

Śliwy i czereśnie – tutaj zazwyczaj mowa o cenie około 8 zł za drzewko, a w przypadku brzoskwiń – od 15 do 30 zł.

Na targowiskach w materiał szkółkarski zaopatrują się najczęściej mniejsi sadownicy, a bardzo często także Ci, którzy chcą dokupić kilkadziesiąt drzewek na dosadzenie lub wymianę.

Materiał szkółkarski jabłoni wyższej jakości kupowany bezpośrednio ze szkółki to najczęściej wydatek od 12,00 do 15,00 zł za sztukę. Równocześnie, w przypadku materiału z renomowanych szkółek spotkamy się również z wyższymi cenami.  Przeczytaj też: Mniejsza produkcja i dobry popyt to wyższe ceny drzewek jabłoni

targowisko w Białej Rawskiej drzewka

2 KOMENTARZE

  1. Cena drzewka to nie wszystko. Ja kupuje tylko od kilku osób, które wiem że nigdy nikogo z moich znajomych nie oszukali, na odmianie. Dariusz G. i Józef G….r, nigdy mnie nie oszukali. Jeszcze ten pan szkółkarz z Gacpar, on też nie oszuka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here